Nie każdy urodził się z żyłką do władania ołówkiem, pędzlem czy innym narzędziem do przelewania wyobraźni na papier, bądź płótno. Dotychczas takie osoby w razie potrzeby były zdane na uciekanie się do pomocy grafików/designerów, którzy na zlecenie pracowali nad wysokiej jakości oprawą graficzną.
Obecnie nawet i ta grupa zawodowa powoli traci na popularności, bowiem popyt na nią ogranicza rozwój generatywnej sztucznej inteligencji, która potrafi tworzyć w moment rozmaite obrazy w dowolnych stylistykach.

Jak tworzyć grafiki z AI?

W tym artykule wyjaśnimy, jak generować obrazy przy pomocy AI na przykładzie trzech narzędzi stworzonych w tym celu. Wszystko, czego będziemy potrzebować do osiągnięcia swojej wizji na ekranie, to nasza wyobraźnia i znajomość odpowiednich promptów (poleceń), by osiągnąć jak najbardziej zamierzony efekt.
Najważniejszą kwestią pozostaje jednak wciąż zgrabne przekazanie sztucznej inteligencji w postaci pisemnego komunikat tego, co widzimy oczami naszej wyobraźni, a chcemy zobaczyć na ekranie.

AI Generated Image
Obraz wygenerowany przez Sztuczną Inteligencję wygląda jak żywy.

Jakie najlepsze AI do generowania obrazów?

Midjourney do teraz (stan na kwiecień 2024 r.) pozostaje najczęściej wybieraną przez użytkowników platformą, by tworzyć grafiki z AI. Na pytanie, jakie najlepsze AI do generowania obrazów bym polecał, aktualnie bym odpowiedział wskazując właśnie ten program. Żeby móc w pełni z niego korzystać, musimy być członkiem platformy Discord (po prostu założyć tam konto), za pośrednictwem której otrzymujemy dostęp do specjalnego pokoju, w którym możemy wydawać polecenia botowi, jak ma generować obrazy w AI. Ogólnie to proces tworzenia takiego cyfrowego dzieła nie jest czymś skomplikowany i już po kilkunastu sekundach od wpisania odpowiedniej komendy (prompta) możemy otrzymać żądany efekt.

Należy zacząć od wpisania polecenia “/imagine (z ang. wyobraź sobie)” i opisać to, co chcemy, by pojawiło się na danej grafice.
Im więcej szczegółów podamy botowi w treści naszej wskaźnika, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Warto zapoznać się z różnymi sekcjami dot. promptów, które znacznie ułatwią nam sprawę w kwestii sterowania sztuczną inteligencją w kwestiach rozmiaru oraz wagi generowanych obrazów.

Midjourey nie jest jednak darmowym narzędziem, gdyż dostęp do niego płatny. Do wyboru mamy cztery opcje subskrypcji, w zależności od których mamy możliwość wykorzystania określonej liczby godzin z szybkim GPU.

Plan podstawowy kosztuje 10 USD miesięcznie (alternatywnie 96 USD za cały rok). Dalej mamy plan standardowy za 30 dolarów (30 USD przy wyborze z góry pakietu na cały rok), pakiet Pro za 60 USD za jeden miesiąc (576 USD za cały rok), a najdroższy z nich – Mega – do 120 USD/mieciąc lub 1152 USD za cały rok.

Midjourney to na tyle popularne AI do generowania obrazów, że doczekało się kilku grup na różnych platformach społecznościowych, na których członkowie prezentują swoje prace i dzielą się promptami. Jedną z nich polecam w tym miejscu.

Inne popularne AI do generowania obrazów

Stable Diffusion to także godny rekomendacji produkt na rynku generatywnej AI. W tym przypadku to oprogramowanie działa na zasadzie kodu otwarto źródłowego, co oznacza, że możemy działań na nim bezpośrednio z pozycji naszego komputera. Oczywiście możemy i wykorzystać pokrewne opcje, jakie zapewniają twórcy tego narzędzia. Są to Clickdrop oraz DreamStudio.

Clickdrop to system działania w chmurze, przez który bot AI odbiera nasze zlecenie w postaci napisanego prompta, po czym odsyła nam gotową grafikę AI.
Każdy z obrazków otrzymujemy w czterech wariantach, tak samo jak w przypadku Midjourney, ale potem możemy zlecić sztucznej inteligencji przerabianie ich wszystkich i otrzymywać pochodne wersje pierwowzoru.

Tutaj ciekawostką jest taka funkcja, zwana “negatywną zachętą”, która sprowadza się do tego, że piszemy AI o wszystkim, czego nie chcemy widzieć na naszym obrazku.
Plusem jest to, że dla treningu możemy korzystać z wersji darmowej, jednakże musimy liczyć się z tym, że każdy z nich będzie zawierał znak wodny. Koszt wygenerowania 1500 obrazów bez niego to 9 USD.

DreamStudio to natomiast wariant, który działa na bazie oficjalnej aplikacji od producenta tego narzędzia AI do generowania obrazów.
Za 1000 obrazków do stworzenia przez sztuczną inteligencję musimy zapłacić 10 USD, w których cenie otrzymamy wiele fajnych opcji jak generować obrazy w AI. Przykładowo, jesteśmy w stanie polecić botowi gotową grafikę, która ma być inspiracją, lub zlecić mu, by ten podbił jej jakość, np. poprawił ostrość czy światło.

Sztuczna Inteligencja

Czy ChatGPT może generować obrazy?

Zdaję sobie sprawę, że osób kojarzy sztuczną inteligencję (AI) przede wszystkim z terminu ChatGPT. W końcu ten produkt od amerykańskiej firmy OpenAI zrobił najwięcej szumu wokół tej technologii. Ile to się nie mówi przy różnych rozmowach, na jakie to pytania nie potrafi on odpowiedzieć i co stworzyć.

No dobrze, ale czy ChatGPT może generować obrazy? Jak najbardziej. Stojąca za tym chatbotem firma wypuściła na rynek specjalny dodatek o nazwie DALL-E 2 (planowana na październik jest publiczna wersja 3).

Nie zaskoczę Was tu jakimś odmiennym sposobem przelewania naszej wizji na ekran przez AI, bowiem Chat GPT może generować obrazy także na podstawie wpisywanych poleceń.

Chociaż chatbot uczy się z każdym kolejnym promptem, to nie postawiłbym go w jednej linii z powyższymi dwoma programami, jeśli ktoś by zapytał, jakie najlepsze AI do generowania obrazów polecam. Do teraz AI od twórców OpenAI ma problem z detalami, np. tworzy nieprawdziwą ilość palców u dłoni, więcej kończyn niż posiada człowiek i ogólnie średnio radzi sobie w kwestiach liczb, które mu się wskaże w poleceniu.

Podsumowanie

Dynamiczny rozwój technologii umożliwia nam już od jakiegoś czasu korzystanie z rozwiązań dostarczanych przez narzędzia do tworzenia grafik z AI. W zależności od tego, jakiego rodzaju oprawy graficznej potrzebujemy na potrzeby danego projektu, mamy do wyboru wiele alternatyw.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner