Czasy, w których do tworzenia filmów o bardzo dobrej jakości wymagane było posiadanie od groma sprzętu i sporych nakładów finansowych, praktycznie odchodzą już w zapomnienie. Dziś studio filmowe tworzące na poziomie, o którym marzono w Hollywood jeszcze 15 lat temu, dziś znajduje się w Twoim komputerze. 

Jedyne, czego potrzebujemy do tworzenia świetnie wyglądających produkcji animowanych, to nasza własna wyobraźnia oraz sztuczna inteligencja. Co więcej, proces ten jest znacznie krótszy niż, mogłoby się wydawać.

W tym artykule wprowadzimy Was w podstawy tego, jak zrobić filmik z AI. Zaprezentujemy także programy do tworzenia filmów ze sztuczną inteligencją oraz omówimy pokrótce ich możliwości.

Tak więc… Kamera, światła, akcja!

Czy AI może generować filmy?

Rozwój technologii filmowej w ostatnich dekadach w tej branży wykształcił nowe specjalizacje ds. poszczególnych segmentów uzupełniających całość produkcji wideo.

Eksperci od świateł, postprodukcji czy efektów specjalnych – wszystkie te profesje wymagają od nas obszernej znajomości zasad tego fachu.

Ile czasu trzeba poświęcić na obsługę „klasycznych” programów do cyfrowej produkcji wideo, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty? Te doświadczenia zbiera się nie miesiącami, a latami.

My na szczęście możemy już sobie ich zaoszczędzić właśnie dzięki pomocy AI. Dziś potrzebujemy jedynie umiejętności przekazania chatbotom naszej wizji i użycia adekwatnych promptów (wskazówek) co do generowanych filmów wideo.

Co więcej, AI może także modyfikować gotowe filmy na wiele sposobów i wprowadzać zaskakujące, a zarazem prawie niezauważalne zmiany, które całkowicie inaczej obrazują charakter danej nagrania.

Zmiana naszego głosu lub języka wypowiadanych słów na nagraniu? Nie ma sprawy. Korygowanie błędów w wymowie lub ożywianie obrazków to również banalna czynność w tych czasach.

Sprawdźmy jak zrobić filmik z AI na przykładzie narzędzi Sora, GeyGen oraz Runway AI. Są to aktualnie najbardziej popularne AI do filmów i cieszą się najlepszymi recenzjami wśród tysięcy użytkowników oraz ekspertów.

Jak tworzyć wideo AI?

Pierwszy z programów, który weźmiemy pod lupę, to dzieło twórców ChatGPT, czyli amerykańskiej firmy OpenAI. Jest nim generator filmów AI o nazwie Sora.

Sora

Przedsiębiorstwo zapowiedziało jednak wypuszczenie Sory na rynek przed końcem 2024 roku. Jednakże już teraz na platformach social media tej firmy – X czy TikToku – możemy regularnie uświadczać kolejnych produkcji, które wyszły spod silnika tej AI.

Sora jest w stanie wygenerować wideo trwające nie dłużej niż 60 sekund. Wystarczy tylko wpisać w odpowiednim polu to, co ma znaleźć się na ekranie i jakie czynności w ciągu tej minuty mają się tam wydarzyć. Jest to analogiczny proces, jak przy tworzeniu grafik w przypadku ich generatora obrazków, czyli DALL-E.

Filmy te są w stanie osiągnąć maksymalną (jak na razie) rozdzielczość 1080p.

Runway AI

W międzyczasie, gdy musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość, nim będziemy mogli osobiście cieszyć możliwościami wyżej wspomnianego programu, możemy spróbować swoich sił na przykładzie narzędzia, które jest już od jakiegoś czasu dostępne na rynku.

Chodzi mianowicie o Runway AI. Ten program oferuje nam całą paletę możliwości co do tworzenia filmów ze sztuczną inteligencją.

Mamy tu do wyboru sporą ilość szablonów do generowania od zera filmów oraz późniejszej edycji wideo. Chatbot potrzebuje już zaledwie kilkunastu sekund, by zaprezentować na ekranie naszą wizję, którą przekazaliśmy mu w formie pisemnej.

Ta sztuczna inteligencja jest świetna do pracy w organizacjach, bowiem pozwala nam spersonalizować charakter naszej pracy, a także zawiera możliwość działania nad danym projektem w grupie z innych osobami. System ten funkcjonuje bowiem w chmurze.

Inną zaletą jest to, że jesteśmy w stanie powstałe filmy udostępniać bezpośrednio na niektórych platformach społecznościowych

Mocnym atutem Runaway AI jest opcja generowania filmów nawet w jakości 4K. Z tym programem da się także dokonać wielu modyfikacji nagrań w oparciu o Green Screen.

Narzędzie to jest również świetne w ulepszaniu jakości dźwięku na naszym nagraniu. Wycinanie ciszy czy niepotrzebnych szumów to pestka dla tej AI.

Jednym z rozwiązań, które na pewno warto sprawdzić, są płynne przejścia między obrazami, co pozwala wygenerować na ich podstawie krótki film AI. Ze zdjęć jesteśmy więc w stanie zrobić GIF, na którym będzie się działa żywa akcja.

Program ten jest natomiast płatny i obejmuje 4 warianty w zależności od ceny, ale i posiada podstawową wersję Basic do darmowych testów.

Zakres cen waha w przedziale od 15 USD/mc. do 95 USD mc.

Sprawdźcie koniecznie, jak wyglądają filmy wygenerowane przez Runaway AI:

Heygen

Heygen natomiast jest narzędziem, który pozwala nam przede wszystkim wygenerować naszą cyfrową replikę w postaci avatara, który będzie do nas łudząco podobny.

Późniejsza zabawa z nim umożliwia nam przetłumaczenie naszej mowy na nagraniu na 50 różnych języków. Nie potrzebujemy nawet wgrywać inskrypcji z żadnego translatora, bowiem chatbot tego programu ogarnie to samodzielnie.

Tak, dobrze czytacie. Wystarczy wgrać do systemu nagranie, na którym mówimy coś swoim głosem, wpatrując się w obiektyw kamery, by już zawsze w przyszłości na jego podstawie sztuczna inteligencja generowała filmy, na których nasz sobowtór wykonuje różne czynności, w wielu rozmaitych konfiguracjach, charakterystykach oraz językach.

Czy AI może generować filmy na podstawie zdjęć? Tak, jest taka opcja. Ożywianie postaci na fotografiach, to kolejna fajna rzecz, która dostarcza sporo rozrywki przy tworzeniu wideo AI. Wyobraź sobie, że Twoi bliscy ze zdjęcia rodzinnego zaczynają się na nim poruszać i mówić do Ciebie.

Heygen zdecydowanie polecamy osobom tworzącym content na YouTube lub TikToka, gdyż mogą zaoszczędzić z nim wiele swojego czasu operacyjnego. Wszystkie poradniki, treści szkoleniowe, tutoriale itd. jesteśmy w stanie dostarczać dziś do każdego zakątka świata, przebijając wszystkie bariery językowe.

Poniżej link do nagrania prezentującego możliwości tego narzędzia:

Ile kosztuje taki program? W tym przypadku również możemy wypróbować darmowę wersję testową, jednakże pozwala nam ona na bardzo okrojony zakres działań w stosunku do tego, za co trzeba zapłacić.

Wersje premium w zależności od stopnia zaawansowania różnią się cenowo od 29 do 89 USD miesięcznie.

Podsumowanie

Jak widzicie i słyszycie na wyżej podlinkowanych prezentacjach, dziś tworzenie filmów wideo przy pomocy sztucznej inteligencji jest już naprawdę łatwą i przyjemną czynnością, której proces nie jest zbyt skomplikowany.

Popularne programy do AI z każdym miesiącem mnożą się na rynku technologicznym, a ich producenci prześcigają się w tym, by ich systemy dostarczały kolejnych rewolucyjnych rozwiązań.

Coraz więcej firm zaczyna korzystać ze sztucznej inteligencji, by tworzyć, chociażby reklamy swoich najnowszych produktów. Kiedy wiadomości w telewizji zacznie przedstawiać nam cyfrowy sobowtór naszego ulubionego reportera? Myślę, że już niebawem.

 

Autor: Filip Dzięciołowski

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner