Huawei może wkrótce zaprezentować nowy procesor serwerowy z technologią High Bandwidth Memory (HBM), która jest już wykorzystywana w zaawansowanych GPU do sztucznej inteligencji od Nvidia i AMD. Informacje te pochodzą z najnowszych poprawek do systemu Linux, wprowadzonych przez inżynierów Huawei, które umożliwiają obsługę zarządzania HBM na układach ARM Kunpeng.

Kunpeng 920, pierwszy procesor serwerowy Huawei, zadebiutował w 2019 roku. Był to 7-nanometrowy chip z maksymalnie 64 rdzeniami opartymi na architekturze Armv8.2, obsługujący osiem kanałów DDR4 i charakteryzujący się TDP (wskaźnik określający maksymalną ilość energii cieplnej, jaką procesor generuje podczas pracy) do 180W. Choć w momencie premiery jego specyfikacja była konkurencyjna, od tego czasu technologia znacząco się rozwinęła.

Wprowadzenie nowego układu Kunpeng z zintegrowaną HBM ma na celu zwiększenie przepustowości pamięci i wydajności, co jest kluczowe w obliczu rosnących wymagań obliczeniowych. Taki krok mógłby umożliwić Huawei skuteczniejszą rywalizację z procesorami serwerowymi Intel Xeon i AMD EPYC.

Co nowego w poprawkach do systemu Linux?

Ostatnie zmiany w kodzie jądra Linux dotyczą kontroli zasilania urządzeń HBM w procesorach Kunpeng. Pozwalają one na włączanie lub wyłączanie pamięci HBM w zależności od obciążenia. Dzięki temu HBM może działać jako pamięć podręczna, zapewniając większą przepustowość dla systemów operacyjnych bez konieczności bezpośredniej interakcji z pamięcią cache. Przy mniejszych obciążeniach pamięć może być wyłączona, co oszczędza energię.

Choć Huawei nie ogłosiło jeszcze oficjalnie nowego procesora Kunpeng z HBM, prace nad integracją tej technologii mogą umożliwić firmie skuteczniejszą rywalizację na rynku serwerowym i HPC (High-Performance Computing).

Arkadiusz Ogończyk

Arkadiusz Ogończyk

Redaktor prowadzący

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner