Według prognoz wartość globalnego rynku analiz wideo do 2023 roku wyniesie 39,3 mld dolarów, przy wzroście 9,3% rocznie. Głównym czynnikiem jego rozwoju jest rosnąca liczba zagrożeń i konieczność wzmacniania systemów prewencji. Inteligentne kamery chronią już nie tylko stadiony, ulice i fabryki, ale nawet lasy czy granice.
Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przestępstw i włamań w budynkach komercyjnych i fabrykach wzrosła o ponad 50%, a wykryto mniej niż 1/5 zdarzeń. Dzieje się tak, ponieważ pracownicy, którzy analizują materiały wideo na kilku ekranach jednocześnie nie są w stanie wyłapać wszystkich zaistniałych incydentów – w dodatku ich efektywność spada z godziny na godzinę.
Ochronę przed zagrożeniami może usprawnić sztuczna inteligencja, automatycznie analizująca nagrywany materiał w czasie rzeczywistym, wykrywająca ruch oraz dźwięki, licząca obiekty i rozpoznająca numery rejestracyjne pojazdów. W jaki sposób inteligentne systemy wideo mogą zadbać o nasze bezpieczeństwo?
1. Wczesne zapobieganie pożarom i wypadkom
Według oficjalnych danych Państwowej Straży Pożarnej, w 2017 roku doszło do ponad 10 tys. pożarów w obiektach produkcyjnych i magazynowych. Inteligentne kamery termograficzne mogą wykrywać i kontrolować newralgiczne miejsca, powiadamiając o możliwym zagrożeniu pożarowym. Rejestrują przy tym niewidoczny dla ludzkiego oka ruch osób i obiektów, nawet w całkowitej ciemności, przez dym, mgłę czy smog, nie dając się oślepić blaskami reflektorów lub lamp.
Pierwsza przemysłowa kamera IP, która samodzielnie dokonywała detekcji zdarzeń i analizy wideo (tzw. architektura zdecentralizowana) powstała prawie 20 lat temu – wyprodukowała ją firma Mobotix, obecnie połączona z Konica Minolta. Dzisiaj te inteligentne systemy wideo zapewniają bezpieczeństwo w miejscach pracy, np. podnosząc alarm w przypadku groźnego zachowania pracownika czy niewłaściwego składowania niebezpiecznych materiałów. Mogą również zapobiegać wypadkom komunikacyjnym i aktywować system wczesnego ostrzegania gdy zbliżają się pojazdy lub ludzie.
2. Przeciwdziałanie przestępstwom i łamaniu przepisów
Jak wynika z badań amerykańskiego instytutu IIHS, urządzenia rejestrujące przejazd na czerwonym świetle zmniejszają liczbę wypadków nawet o 30%. Obecność kamer skutecznie odstrasza także przestępców, zapobiegając włamaniom i wandalizmowi. Inteligentne systemy wideo pozwalają monitorować miejsca użyteczności publicznej – mierzą przepływ ludzi w czasie rzeczywistym, dostarczają danych na temat podejrzanych zachowań, przenoszonych obiektów oraz usprawniają procesy ewakuacyjne.
3. Wsparcie działania służb
W Londynie inteligentne systemy wideo pomagają w tworzeniu mapy 3D i koordynacji działania służb. Dostarczają także informacji o warunkach atmosferycznych, pożarach, sprawcach przestępstwa czy utrudnieniach w ruchu. Tym samym pozwalają dyspozytorom ocenić liczbę jednostek, które należy wysłać czy ustalić objazdy zatorów drogowych. Na podstawie zautomatyzowanej analizy są w stanie wskazać wrażliwe punkty, w których najczęściej popełniane są przestępstwa, by prewencyjnie skierować tam patrol policji.
– Inteligentne systemy wideo nie tylko pomagają w wykrywaniu przestępstw czy wypadków, ale redukują również liczbę fałszywych alarmów i to nawet o 90%. Każdy niepotrzebny alert usypia czujność osób dbających o ochronę, a to może prowadzić do przeoczenia groźnych zdarzeń, kiedy faktycznie one nastąpią. Jedną z głównych zalet wdrożenia nowoczesnych systemów monitoringu jest możliwość przeprowadzenia w kilka sekund analizy tego, co człowiekowi zajęłoby wiele godzin – mówi Piotr Bettin, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo w firmie Konica Minolta.
Źródło: Konica Minolta