W niedzielę, 3 marca Premier Mateusz Morawiecki zawitał do Katowic, które od ponad 2 tygodni goszczą najlepszych na świecie esportowców rywalizujących o nagrody z łącznej puli ok. 10 mln złotych. Premier odwiedził wypełniony po brzegi kibicami katowicki Spodek, w którym rozegrano finałowe pojedynki IEM 2019. Udał się także na IEM Expo odbywające się pobliskim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w którym kilkudziesięciu wystawców prezentowało, m.in. najnowsze rozwiązania technologiczne kierowane do graczy.
Intel Extreme Masters to najstarsza aktywna liga esportowa na świecie, powstała w 2006 roku. Dziś uznawana jest za najbardziej prestiżowy, globalny cykl zawodów esportowych. Po kilkudziesięciu imprezach na czterech kontynentach, setkach turniejów i setkach milionów wyświetleń transmisji i nagrań z meczów, IEM nie zwalnia tempa. Od 2014 roku finał Mistrzostw Świata w grach komputerowych odbywa się w Katowicach, a „przystanki” eventów na poszczególnych kontynentach to m.in. Szanghaj (Chiny), Oakland (USA), Sydney (Australia). W tym roku Spodek pełni rolę gospodarza mistrzostw już po raz siódmy, a impreza z roku na rok się rozrasta.
W 2018 roku IEM Katowice odwiedziło ok. 170 000 kibiców z całego świata, a transmisję online z wydarzenia oglądało na całym świecie ponad 45 milionów internautów. O skali przedsięwzięcia świadczy też fakt, iż całość imprezy była transmitowana w Internecie, w 10 różnych językach, a widzowie oglądali transmisję łącznie przez ponad 2 mld minut.
W Katowicach odbywają się aktualnie finałowe rozgrywki turnieju Counter Strike: Global Offensive, który ma najwyższą rangę Majora oraz turnieju w grę StarCraft II.
Szef polskiego rządu zakończył zwiedzanie IEM Expo w strefie Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO, która niespełna dwa tygodnie wcześniej ogłosiła partnerstwo z ESL Polska, krajowym oddziałem największej na świecie firmy organizującej rozgrywki esportowe. W ramach współpracy LOTTO zostało partnerem wszystkich transmisji z turniejów organizowanych przez ESL, takich jak IEM, ESL One oraz ESL Pro League.
Decyzja Katowic o wsparciu Intel Extreme Masters w 2013 roku była bezprecedensowa. Był to pierwszy na świecie turniej esportowy tej skali, który miał funkcjonować jako samodzielne wydarzenie. Wszystkie wcześniejsze imprezy korzystały z naturalnego ruchu i widzów odwiedzających duże imprezy targowe – CeBit, gamescom itd. Był to więc eksperyment, którego powodzenie było trudne do przewidzenia i ryzykowne. Udało się i dziś Katowice mogą pochwalić się korzyściami wynikającymi z partnerstwa esportowego. Na przestrzeni lat 2013-2017 miasto odnotowało wzrost uczestników turystyki biznesowej z 512 do 826 tysięcy gości, co wpływa na rozwój lokalnego biznesu i samego miasta. Dodatkowo komunikacja Katowic związana z IEM w mediach światowych, każdego roku osiąga wartość rzędu kilku mln dolarów.
Źródło: ESL