Szybkie wyczerpywanie baterii to zmora każdego użytkownika smartfonów. Wciąż jeszcze pamiętamy stare, dobre telefony komórkowe, które bez problemu mogły wytrzymać bez ładowania nawet tydzień. W porównaniu ze smartfonem, którego należy ładować niemal codziennie, wypada to naprawdę bardzo korzystnie; należy jednak pamiętać, że obecnie telefon to nie tylko urządzenie do dzwonienia i pisania sms-ów. Obecnie możemy za jego pomocą robić zdjęcia, kręcić filmy, korzystać z portali społecznościowych, przeglądać strony internetowe, sprawdzać wiadomości oraz grać w gry. Wszystko naraz sprawia, że nasz smartfon pracuje na pełnych obrotach – nic więc dziwnego, że poziom baterii bardzo szybko spada. W jaki sposób możemy zadbać choć trochę o baterię?
Bardzo wiele osób podziela pogląd, że baterię należy resetować poprzez rozładowanie jej do poziomu 0%, co rzekomo przedłuży jej żywotność. Bateria jest przecież akumulatorem dla naszego telefonu, a każdy kierowca wie dobrze, czym skutkuje rozładowanie akumulatora samochodowego. Nowoczesne baterie różnią się od tych montowanych w starszych telefonach. Do tej pory wielu z nas jest przekonanych o tym, że baterii lepiej służy rzadsze ładowanie, gdyż w przeciwnym razie traci ona żywotność. Tak było w przypadku baterii niklowo – kadmowych; obecnie mamy do czynienia z akumulatorami litowo – jonowymi.
Wydawać by się mogło, że nie należy przesadzać z ładowaniem i po doprowadzeniu poziomu baterii do 100% należy odłączyć telefon od ładowarki. Tymczasem nowoczesne telefony posiadają złożony układ elektroniczny, przez co niemożliwe jest nadmierne naładowanie baterii; nie jest ona zatem narażona na uszkodzenia nawet wtedy, gdy pozostawimy telefon wpięty do ładowarki na całą noc. Jeśli bateria jest już w takim stanie, że należy ładować ją częściej niż raz dziennie, warto zainwestować w powerbank. Taka dodatkowa bateria pomoże w naładowaniu telefonu w kryzysowych sytuacjach.
Pułapką dla telefonu może być również korzystanie z nieoryginalnych ładowarek. Często zdarza nam się pożyczać ładowarki od znajomych, nasze własne równie często gubią się w czasie podróży, zostawiamy je również w wielu miejscach. Rozsądek nakazywałby zakup kilku tanich ładowarek na zapas; jest to jednak pozorna oszczędność. W najlepszym wypadku taki sprzęt nie będzie efektywnie ładował telefonu, w najgorszym – może go uszkodzić. Takie uszkodzenia nie podlegają gwarancji, więc nie warto ryzykować. Ładowarki dostępne za kilka złotych na aukcjach internetowych mogą bardzo szybko zniszczyć baterię w smartfonie. Lepiej zatem zdecydować się na oryginalne wyposażenie, polecane przez producentów.
Wszelkie przegrzewanie lub narażanie na zbyt niskie temperatury również może sprawić, że bateria w smartfonie przestanie być tak wydajna. Miło mieć przy sobie telefon podczas opalania na plaży czy w trakcie jazdy nagrzanym samochodem, jednak jeśli smartfon jest podejrzanie gorący, należy umieścić go w chłodniejszym miejscu. Takie sytuacje mogą uszkodzić trwale baterię lub skrócić jej żywotność. Również mróz nie działa zbyt korzystnie na telefon, dlatego podczas niskich temperatur warto nosić go w wewnętrznej kieszeni i pilnować, by nie zostawiać go zbyt długo w wychłodzonych pomieszczeniach.
Więcej o bezpieczeństwie swojego telefonu przeczytasz na https://youtab.pl/