NAS (wielo)zawodowiec, czyli Asustor AS3204T

Dysk w praktyce.

Za sprawne funkcjonowanie AS3204T odpowiada czterordzeniowy procesor z rodziny Braswell – a jest nim Intel Celeron 1,6 GHz (N3610) oraz 2 GB pamięci ram, której niestety nie można rozbudować.

Procesor oferuje wsparcie dla odtwarzania materiałów 4K oraz szyfrowanie sprzętowe. Od strony oprogramowania, za prawidłowe funkcjonowanie dysku odpowiada ADM (Asustor Data Master)
w wersji 3 .0.0.B6L3. Jednak w trakcie testów ukazała się aktualizacja o nr 3.0.0R8N2.

Do zainicjowania ADM możemy wykorzystać aplikacje komputerową Asustor Control Center lub skorzystać z przeglądarki internetowej i właściwego adresu IP serwera.

Do dyspozycji mamy dwa typy konfiguracji: szybki i zaawansowany. Wersja pierwsza maksymalnie upraszcza proces łączenia z dyskami, w drugiej musimy określić dodatkowe parametry
i ustawienia. Gdy już uporamy się z wyborem i tworzeniem macierzy, do dyspozycji mamy kilka opcji: dysk pojedynczy, JBOD, RAID 0,RAID 1,RAID 5,RAID 6,RAID 10. Należy przy tym pamiętać, że urządzenie umożliwia stworzenie więcej niż jednej macierzy i jednego wolumenu.

Nadawanie uprawnień użytkownikom odbywa się w aplecie Kontrola dostępu. Za jego pośrednictwem dodajemy nowego usera, określamy przynależność do grupy i wiele innych parametrów, w tym quotę czy uprawnienia do aplikacji.

Opcji i konfiguracji jest naprawdę wiele. Z ciekawszych funkcji można wymienić napęd wirtualny, który ułatwi pracę użytkownikom bez napędu optycznego, współpracę z AD, protokołu NFS,
czy mocno rozbudowaną obsługę protokołu FTP i TFTP.

Płynność działania ADM jest bardzo dobra. Nie zauważyłem przycięć, czy przeciążenia systemu. Reakcja na kliknięcie jest niemal natychmiastowa. Aplikacje ze strony głównej uruchamiają się
w nowych oknach, można je dowolnie przesuwać czy minimalizować. W przypadku większości usług mamy do dyspozycji kreatory ułatwiające pracę, czy też konfigurację. Dzięki temu system jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dodatkowo w Centrum Aplikacji można znaleźć blisko 1000 aplikacji, dzięki czemu każdy użytkownik może sam dostosować środowisko swojego serwera do własnych potrzeb.

Do testów wydajności wykorzystane zostały dwa 1TB dyski Seagate IronWolf (ST1000VN002-2E4162).

Scenariusz obejmował test syntetyczny programem Intel NASPT oraz działania najbardziej zbliżone do rzeczywistych warunków funkcjonowania NASa w domu, czyli kopiowanie na serwer i pobieranie kilku rodzajów plików. Plik video 2,5 GB, folder ze zdjęciami 3,6 GB oraz ISO 4,1 GB. Scenariusz obejmował testy dla RAID0 i 1. Zasymulowane zostało również jednoczesne wykorzystanie AS3204T przez kilku użytkowników. Dodatkowo, w trakcie testów mierzony był pobór energii elektrycznej oraz sprawdzone szybkość kopiowania danych do i z dysków podłączonych do USB 3.0 .

 

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner