Nowa karta SAPPHIRE R9 290 – to połączenie przede wszystkim wydajności i opłacalności

SAPPHIRE R9 290 to młodszy i tańszy, choć wciąż bardzo wydajny brat karty SAPPHIRE R9 290X – debiutującej na rynku niedawno, bo w październiku 2013. Procesor graficzny karty R9 290 oparty na najnowszej wersji architektury Graphics Core Next (GCN) od AMD jest dedykowany graczom poszukującym rozwiązań.. Karta posiada wszystkie cechy i funkcjonalności zaimplementowane we flagowym modelu R9 290X..

SAPPHIRE R9 290 posiada 2560 procesorów strumieniowych, a jej procesor graficzny taktowany jest z częstotliwością 947 MHz. Kartę wyposażono w 4 GB najszybszych pamięci typu GDDR5 na 512-bitowej magistrali i zegarem taktującym 1250 MHz (efektywnie 5.0 GHz), co zaowocowało przepustowością pozwalającą na płynną grę nawet w rozdzielczościach UltraHD (4K).

Najnowszy przedstawiciel serii R9 obsługuje także nową technologię AMD TrueAudio, która wraz z nadejściem gier ją wykorzystujących dostarczy lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z wykorzystaniem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.

Oprócz wsparcia dla bibliotek DirectX 11.2 i OpenGL 4.3, nowa seria R9 obsługuje także Mantle. To nowe API stworzone przez firmę AMD, które daje programistom niskopoziomowy dostęp do elementów architektury GCN wykorzystywanej w najnowszych kartach graficznych AMD, a także nowej generacji konsol, umożliwiając potencjalnie tworzenie gier na wiele platform jednocześnie.

SAPPHIRE R9 290 wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Obsługuje ponadto technologie AMD Eyefinity, a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego. Można ją też wykorzystać w ramach AMD CrossFireX dla zwiększenia wydajności systemu z wykorzystaniem kilku kart oraz obsługującej CrossFireX płyty głównej.

W kartach z serii Radeon R9 zaimplementowano także następujące rozwiązania i usprawnienia:

– zapewniono pełną zgodność z bibliotekami DirectX 11.2, Open GL 4.2 i standardem OpenCL 1.2, systemem Windows 8.1 oraz z interfejsem programowania aplikacji Direct Compute 11.1,

– zastosowano standard HDMI 1.4a wspierający projekcję stereoskopowego obrazu 3D przy odświeżaniu
120 Hz (po 60 Hz na każde oko) i umożliwiający podłączenie wyświetlaczy 4K nowej generacji za pomocą pojedynczego wyjścia HDMI 1.4a lub DisplayPort 1.2 HBR2,

– zagwarantowano pełną zgodność ze złączem PCI-Express 3.0,

– usprawniono UVD (Unified Video Decoder).

Karta SAPPHIRE R9 290 jest dostępna w sklepach od 5 listopada 2013, a jej koszt to 1500zł.

Źródło: Sapphire

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner