W Pakistanie nasila się debata na temat używania VPN-ów, a najwyższy organ religijny kraju ogłosił, że korzystanie z tych usług w celu uzyskiwania dostępu do zablokowanych treści jest sprzeczne z szariatem, prawem islamskim.
Rada Ideologii Islamskiej (Council of Islamic Ideology) w oficjalnym oświadczeniu z 15 listopada 2024 r. poinformowała, że używanie VPN-ów do dostępu do zablokowanych lub nielegalnych treści „jest sprzeczne z normami islamskimi i społecznymi, a tym samym nieakceptowalne zgodnie z prawem islamskim”.
Rada podkreśliła, że wszelkie sposoby wykorzystywane do dostępu do „niemoralnych lub nielegalnych działań” są zakazane przez zasady islamskie. Do nielegalnych treści zaliczono m.in. strony pornograficzne oraz witryny szerzące dezinformację i anarchię.
Tego samego dnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Pakistanu wydało list do Pakistańskiego Urzędu Telekomunikacyjnego (PTA), w którym zaapelowano o zablokowanie wszystkich „nielegalnych” VPN-ów, argumentując, że narzędzia te są wykorzystywane przez terrorystów do wspierania działań zbrojnych oraz nielegalnych transakcji finansowych.
Władze wprowadziły wymóg rejestracji VPN-ów dla firm, freelancerów i instytucji korzystających z nich w celach uzasadnionych, takich jak bankowość, działalność korporacyjna, uniwersytety, centra obsługi klienta czy misje zagraniczne. Termin rejestracji upływa 30 listopada 2024 r., a brak rejestracji może skutkować dalszymi zakłóceniami w dostępie do usług.
Choć korzystanie z VPN-ów do legalnych celów jest wciąż dozwolone, wzmożona cenzura i nowe regulacje mają na celu ograniczenie ich niewłaściwego wykorzystania oraz przeciwdziałanie ryzykom związanym z bezpieczeństwem. Władze uznają nierejestrowane VPN-y za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, m.in. przez możliwość uzyskiwania dostępu do wrażliwych danych.
Równocześnie eksperci ds. internetu podkreślają, że VPN-y pozostają najlepszym narzędziem do obejścia rosnących ograniczeń i zachowania dostępu do wolnego internetu, zwłaszcza w obliczu blokady platform, takich jak X (dawniej Twitter), która obowiązuje w Pakistanie od lutego.