Poznaj podstawowe funkcjonalności ERP dla produkcji

W ostatnich latach przedsiębiorstwa produkcyjne zaczęły unowocześniać sposób zarządzania. Przy kilkuset pracownikach i posiadaniu magazynów zewnętrznych trudno już sobie wyobrazić funkcjonowanie takich firm bez zintegrowanego systemu do zarządzania produkcją.

Takim systemem spełniającym oczekiwania zarówno małych jak i dużych firm jest oprogramowanie ERP do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Na czym polega jego działanie?

Czym jest oprogramowanie ERP?

System ERP, czyli Enterprise Resource Planning pozwala w przedsiębiorstwie na zarządzanie wszystkimi dziejącymi się procesami. Dzięki niemu można gromadzić, przechowywać i interpretować dane w jednej bazie, dzięki której w sposób zautomatyzowany można wykonywać wszelkie operacje. Program ERP usprawnia komunikację i przepływ danych między różnymi sektorami w obrębie całego przedsiębiorstwa. Jako że jest to system elastyczny i możliwy do rozbudowy o dodatkowe moduły, można na etapie wdrażania dopasować go do profilu i indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

To, że ERP jest możliwy do rozbudowy, sprzyja rozwojowi firmy od początków jej powstania. ERP jest systemem obsługiwanym zarówno przez komputery, jak i urządzenia mobilne, dzięki temu uprawnieni pracownicy mogą mieć dostęp do wszelkich informacji niezależnie od tego, gdzie przebywają. Co więcej, system można integrować z innymi narzędziami, takimi jak Outlook, 4trans do rozliczania czasu pracy kierowców, Google kalendarze, Magento PrestaShop. W jaki sposób system ERP dla produkcji może być wykorzystywany?

System ERP – sposób na porządek w firmie produkcyjnej

Aby ten porządek nastąpił potrzeba jednak trochę czasu. Wdrożenie systemu w dużej firmie wymaga konsekwencji i cierpliwości. System ERP dla firm produkcyjnych to ogromna ilość danych, które nie tylko muszą być do niego wprowadzone, ale też systematycznie aktualizowane. System musi integrować produkcję z modułami handlowo – magazynowymi. Aby efektywnie móc zarządzać produkcją, na każdym etapie trzeba doprowadzić do sytuacji, w której procesy dzieją się szybko, a czynnik ludzki związany z błędem jest wyeliminowany.

System umożliwia planowanie produkcji na zamówienie i na magazyn, zarządzanie kontrolą jakości, magazynem, obrót materiałami z produkcji czy wycofywanie ich z produkcji. Dobrze wdrożony system to też wsparcie przy reklamacjach i zwrotach. Ważną zaletą systemu jest usprawnienie obrotu częściami zamiennymi i zgłaszania awarii. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko przestojów związanych z awarią czy brakiem części zamiennych.

Proces wdrożenia programu w dużych firmach może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Gdy już jednak to nastąpi dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich pracowników, można liczyć na przejrzyste uporządkowanie wszelkich informacji. Płynny obrót informacjami pozwala na szybką interwencję w razie problemów np. z dostawami surowców oraz generalnie na obniżenie codziennych kosztów firmy. Taki stan rzeczy umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów produkcyjnych oraz zwiększenie wydajności pracy.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner