Recenzja niewielkiej kamery do monitoringu – AirLive CW-720IR

Konfiguracja i obsługa

Instalacja kamery jest łatwa i sprowadza się w zasadzie do podłączenia zasilania oraz kabla sieciowego do urządzenia. CW-720IR pozwala na skorzystanie z łączności bezprzewodowej, ale przy pierwszej konfiguracji wymagane jest połączenie kablowe. Do obsługi kamery możemy wykorzystać oprogramowanie z płyty CD (CamPro Express) lub panel konfiguracyjny, dostępny przez przeglądarkę internetową – najlepiej Internet Explorer.

Widok dostępny po zalogowaniu się w panelu konfiguracyjnym to podgląd obrazu z kamery na żywo. Dostępnych jest też kilka przycisków, które odpowiadają za obsługę głównych funkcji – komunikację głosową, przybliżanie/oddalanie obrazu (cyfrowy zoom), zapisywanie zdjęć oraz nagrań na dysku komputera. Mamy też listę wyboru języka całego menu, a wśród nich jest język polski. Ten ekran dostarcza też informację na temat ilości osób korzystających z podglądu na żywo oraz obecność karty pamięci w urządzeniu.

Wracając do polskiego języka w menu – proces tłumaczenia został wykonany niedokładnie, stąd część opisów jest po angielsku, a część po polsku. Zdarzają się też błędnie przetłumaczone pozycje. W połączeniu z mnóstwem opcji skutkuje to utrudnioną obsługą i konfiguracją, zwłaszcza dla początkujących użytkowników.

Główne pozycje w menu znajdują się po lewej stronie, a po kliknięciu w jedną z nich na środku ekranu pokazują się szczegółowe opcje. Są to kolejno:

  • Sieć – najbardziej rozbudowane menu, zawiera zaawansowane opcje do konfiguracji sieciowej: adres IP, adres MAC, DNS, ustawienia sieci przewodowej oraz bezprzewodowej, włączenie obsługi IPv6, HTTPS, DDNS, PPPoE, UpnP, Bonjour, QoS oraz filtrowanie adresów IP.
  • Kamera – odpowiada za ustawienia ekspozycji obrazu z kamery: balans bieli, poziom koloru, jasność, nasycenie, kontrast, ostrość, rotację, odbicie lustrzane oraz moc diod LED. Oprócz tego możliwe jest nałożenie tzw. maski prywatności, która zakrywa dany fragment obrazu czarnym prostokątem.
  • System – ta pozycja pozwala np. na wyłącznie diod LED sygnalizujących stan urządzenia, zaawansowaną konfigurację daty i godziny, a także przywrócenie ustawień fabrycznych, wgranie nowego oprogramowania oraz restart kamery.
  • Video – zawiera konfigurację parametrów nagrywania obrazu: kodek, rozdzielczość, liczbę klatek na sekundę oraz przepływność. Możliwe jest też dodanie aktualnej daty i godziny lub dowolnego napisu na obraz z kamery.
  • Audio – kamera obsługuje dwukierunkową komunikację głosową. W tym menu możliwe jest ustawienie poziomów głośności mikrofonu i głośnika a także wybranie tryby half-duplex lub full-duplex.
  • Protocol – wybór protokołu ONVIF spośród dwóch wersji (standard ten odpowiada za współpracę z urządzeniami do monitoringu różnych firm).
    AirLive CW-720IR
  • Użytkownik – umożliwia dodawanie kont użytkowników do panelu administracyjnego z różnymi uprawnieniami: administratora lub oglądającego. Możliwe jest też włączenie anonimowego podglądania obrazu.
  • E-Mail – kamera umożliwia wysłanie zdjęcia lub nagrania na zdefiniowany adres e-mail.Tutaj podajemy odpowiednie adresy, nazwy użytkowników i hasła.
  • Event Detection – odpowiada za konfigurację wykrywania ruchu (maksymalnie 3 strefy o różnej czułości wykrywania ruchu), funkcji wykrywania poruszenia kamery oraz wykrywanie dźwięku przy pomocy wbudowanego mikrofonu. Działania kamery po wykryciu tych zdarzeń konfiguruje się w „Obsłudze zdarzeń”.
  • Pamięć – pozwala na obsługę karty pamięci microSD i serwera SAMBA – definiowanie folderów zapisu, usuwanie najstarszych nagrań w przypadku przepełnienia dysku lub po określonej liczbie dni.
  • Continous Recording – funkcja pozwalająca na ciągłe nagrywanie na karcie pamięci microSD lub zdalnym serwerze SAMBA. Ciągłe działanie jest zapewnione przez usuwanie najstarszych nagrań w przypadku przepełnienia nośnika.
  • Lista nagrań – zawiera listę nagrań z trybów Event Detection oraz Continous Recording. Nagrania można zapisać na dysku komputera lub usunąć z nośnika.
    AirLive CW-720IR
  • Serwer zdarzeń – trochę myląca nazwa, ale menu odpowiada za konfigurację miejsc źródłowych do zapisu nagrań oraz zdjęć. Może to być serwer FTP, SAMBA, TCP lub HTTP
  • Obsługa zdarzeń – tutaj konfiguruje się reakcję kamery na zdarzenia ustawiane w menu „Event Detection”.

Na pierwszy rzut oka ilość opcji może odstraszyć, ale na szczęście wszystkie pozycje są sensownie rozmieszczone. Warto wspomnieć o dwukierunkowej komunikacji głosowej – funkcji, która w przypadku np. monitoringu dziecka umożliwia rozmawianie z nim. Kamera niestety nie ma wbudowanego głośnika, należy podłączyć go do złącza „Audio-Out” w urządzeniu. Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość wykrywania ruchu w maksymalnie 3 zdefiniowanych strefach, detekcja dźwięku (alarm po przekroczeniu określonego przez użytkownika progu) oraz funkcja wykrywania poruszenia kamery. Ważna jest również obsługa ciągłego nagrywania na karty pamięci – w przypadku braku dostępu do sieci nagrania będą zapisywane na lokalnym nośniku, dlatego żadne zdarzenie nie zostanie pominięte.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner