Facebook zapłaci ogromną kwotę w wysokości 1,4 miliarda dolarów w ramach ugody dotyczącej nieautoryzowanego gromadzenia i wykorzystywania danych biometrycznych.

W 2022 roku prokurator generalny Teksasu, Ken Paxton, złożył pozew przeciwko firmie Marka Zuckerberga. Sprawa dotyczyła funkcji „sugestie tagów” na Facebooku, która proponowała oznaczanie znajomych na przesyłanych zdjęciach. Oskarżenie dotyczy bezprawnego zbierania danych z rozpoznawania twarzy milionów Teksańczyków, co naruszało ustawę stanu Teksas o przechwytywaniu lub wykorzystywaniu identyfikatorów biometrycznych (CUBI). Ustawa ta zakazuje firmom gromadzenia danych biometrycznych bez zgody użytkowników.

„Większość Teksańczyków nie wiedziała, że przez ponad dekadę Meta uruchamiała oprogramowanie do rozpoznawania twarzy na praktycznie każdej twarzy zawartej na fotografiach przesłanych a Facebooka, rejestrując dane o geometrii twarzy przedstawionych osób” – powiedział Paxton.

Ugoda o wartości 1,4 miliarda dolarów, największa w historii pojedynczego stanu, będzie wypłacana przez pięć lat. Dla porównania, Facebook zapłacił 650 milionów dolarów w 2021 roku za podobne naruszenia biometryczne w Illinois.

Facebook ma problemy

Funkcja rozpoznawania twarzy na Facebooku została wprowadzona w 2010 roku, kiedy wrzucanie dużej liczby zdjęć z różnych wydarzeń było powszechne i bardzo popularne. Większość użytkowników pamięta modę na Facebooka i chęć chwalenia się niemalże wszystkim przez bliższymi i dalszymi znajomymi, a czasem i nieznajomymi. W końcu świadomość użytkowników wzrosła, skargi dotyczące prywatności przeważyły nad korzyściami, co skłoniło Meta do zamknięcia systemu rozpoznawania twarzy pod koniec 2021 roku i usunięcia szablonu używanego do identyfikacji osób na zdjęciach.

Podobne procesy toczą się również przeciwko Google w związku z Google Photos i Google Assistant.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner