Seasonic Prime 850W – recenzja zasilacza komputerowego z certyfikatem Titanium

Tytanowy Prime.

Tytułowy zasilacz, czyli model SSR-850TD dociera do odbiorcy w niezbyt dużym  kartonie. Design opakowania utrzymany jest w błyszczącej, srebrnej (tytanowej) stylistyce. Już samo opakowanie, które cieszy oko, daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki.

Wnętrze opakowania kryje w sobie materiałową sakiewkę z logo producenta, w której ukryty jest bohater dzisiejszego tekstu oraz mniejszy karton, w którym umieszczono wszystkie modularne przewody. Oprócz wspomnianych elementów, w opakowaniu znajduje się jeszcze woreczek z instrukcją obsługi, rzepami i opaskami samozaciskowymi do układania okablowania.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie przewody są odłączalne. Jest ich naprawdę spora ilość i powinny zapewnić dostęp do zasilania dla sporej liczby podzespołów. Kolejnym plusem okablowania jest to, że są one połączone w cienkie taśmy. Wszystkie są w kolorze czarnym. Wyjątek stanowi przewód 24 pin, który producent postanowił „ubrać” w czarny oplot zakończony opaskami termo kurczącymi. Wszystkie przewody są elastyczne, a do ich wykonania wykorzystano kable o oznaczeniu UL 1007 18 AWG.

Minusem, jaki odnalazłem w okablowaniu, są przewody przeznaczone do zasilania GPU.

Ich dodatkowe 2 piny (masa) nie są prowadzone bezpośrednio z zasilacza, tylko wychodzą z wtyczki 6 pin, co oszczędza ilość wykorzystanego materiału, ale może utrudnić modyfikację okablowania.

A tak prezentuje się specyfikacja okablowania:

Okablowanie modularne
Opis Ilość kabli Złącza Długość
ATX connector 20+4 pin 1 1 610 mm
4+4 pin EPS12V 2 2 650 mm
6+2 pin PCIe 6 1 750 mm
SATA 2 4 450 mm+120 mm+120 mm+120 mm
SATA 1 2 360 mm+120 mm
Four-pin Molex 1 3 450 mm+120 mm+120 mm
Four-pin Molex 1 2 350 mm+120 mm
FDD Adapter 1 1 101 mm

Przejdźmy teraz do głównego bohatera. Po wyjęciu go z opakowani stwierdziłem, że to jeden z ładniejszych zasilaczy, z którymi miałem do czynienia. Przy oferowanej mocy 850 W, ma wymiar standardowego zasilacza tj. 170mm / 150mm / 86mm.

Największą uwagę w budowie zasilacza przykuwa grill, pod którym znajduje się wentylator chłodzący zasilacz. Producent podzielił grill na dwie części. Centralna, czarna część stanowi integralny element obudowy zasilacza, do której przymocowano ozdobny, błyszczący element w kształcie litery „C”. Otwory wentylacyjne, w kształcie rozciągniętych  sześcioboków, powinny gwarantować odpowiedni przepływ powietrza przy okazji nie powodując nadmiernego hałasu. Oba boki ozdobiono logo producenta oraz serii, do której należy testowany sprzęt.

Znajdziemy tu także przetłoczenia przywodzące na myśl wloty powietrza umieszczane na maskach sportowych samochodów. Jednak nie pełnią one żadnych funkcji związanych z przepływem powietrza, a stanowią jedynie element dekoracyjny. Na tyle zasilacza znajdziemy standardowo grill odprowadzający ciepłe powietrze z obudowy, dwa  przełączniki oraz wtyk do kabla zasilającego. Wspomniane przełączniki odpowiadają za włączanie i wyłączanie zasilacza oraz za uruchomienie funkcji Hybrid Mode, odpowiedzialnej za prędkość obrotową wentylatora.

Na froncie wentylatora znalazły się gniazda służące do podłączania modularnego okablowania. Podzielono je na trzy sekcje. Pierwsza służy do podłączania kabli PCI-E oraz  EPS i znajdziemy
tu 8 gniazd. Kolejna umożliwia podłączanie zasilania dla IDE/SATA/MOLEX i znajdziemy tu 6 gniazd. Trzecia sekcja służy do podłączania  kabla 24 pin przeznaczonego do zasilania płyty głównej. Na topie zasilacza producent umieścił naklejkę opisująca parametry urządzenia.

Cały zasilacz  pomalowany  jest w czarną, matową farbą, na tle której wyróżniają się „tytanowe” elementy naklejek i grilla. Całość jest dobrze spasowana i wykonana z wysokiej klasy materiałów.

Dane zasilacza ze strony producenta:

PRIME 850 W Titanium
Model SSR-850TD Active PFC F3
80 PLUS® Titanium
Standard Intel ATX 12 V
Rozmiar 170mm (L) x 150mm (W) x 86mm (H) +/-1 mm
Wentylator Wielkość 135 mm
Fan Control Premium Hybrid Fan Control
Łożyska Fluid Dynamic Bearing
Żywotność 70,000 hours at 40 °C, 15 % – 65 % RH
Okablowanie Modularność Pełna Modularność
Typ kabli Płaskie, czarne
Właściwości elektryczne Temperatura pracy 0 – 50 °C
Czas podtrzymania ok 30 ms
MTBF @ 25 °C, 150,000 hours
Zabezpieczenia OPP, OVP, UVP, OCP, OTP, SCP
Bezpieczeństwo Safety and EMC cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC
Environmental Compliance Energy Star, RoHS, WEEE, ErP Lot 6, REACH
Gwarancja 10 Years

Testowany zasilacz może się pochwalić tytanowym  certyfikatem. Oznacza to, że przy 50% obciążeniu jego sprawność  wnosi aż 96%. Zastosowano w nim szereg zabezpieczeń :

  • OCP zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe,
  • OVP zabezpieczenie nadmiarowo-napięciowe,
  • UVP zabezpieczenie niedomiarowo-napięciowe,
  • SCP zabezpieczenie zwarciowe,
  • OTP zabezpieczenie temperaturowe,
  • OPP zabezpieczenie przeciążeniowe.
PRIME 850 W Titanium
AC Input Voltage: 100 V – 240 V
Current: 11 A- 5.5 A
Frequency: 50 Hz – 60 Hz
DC Output Rail +3.3 V +5 V +12 V -12 V +5 VSB
Maximum Power 20 A 20 A 70 A 0.3 A 3:00 AM
100 W 840 W 3.6 W 15 W
Total continuous power 850 W

Zaglądając dalej, do wnętrza urządzenia, zauważymy 135 mm wentylator Hong Hau o oznaczeniu HA13525M12F-Z odpowiadający za chłodzenie podzespołów. Zbudowany jest w oparciu o łożyska FDB (Fluid Dynamic Bearing), dzięki czemu powinien działać ciszej i być bardziej niezawodny. Jego maksymalne obroty mogą wynosić do 1800RPM. Zgodnie z tym, co twierdzi producent, uruchamiając tryb hybrydowy, wentylator nie będzie się kręcił do momentu, kiedy zasilacz będzie poddany 50% obciążeniu w tempetaturze 250C  lub ok. 30% obciążeniu w temperaturze 400C.

We wnętrzu, Seasonic zastosował głównie połączenia za pomocą ścieżek, dzięki czemu uniknięto bałaganu z wewnętrznymi kablami. Do budowy zasilacza użyto wysokiej klasy kondensatorów Nippon Chemi Con. Dzięki przemyślanej konstrukcji i użytym materiałom Prime 850W objęty jest 10-letnią gwarancją producenta.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner