Sklep internetowy, czyli przyszłość handlu

W Polsce sklepy internetowe powstają jak grzyby po deszczu. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się, że handel online to biznes z dużym potencjałem. Założenie własnego e-sklepu nie jest wcale trudne. Warto o tym pamiętać.

Z raportu (https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce.html) przygotowanego przez firmę Gemius wynika, że w Polsce 62% internautów (tych jest obecnie 27,5 mln) robi zakupy przez Internet. Zapewne w czasie pandemii ten odsetek wzrósł jeszcze bardziej. Dlaczego wybieramy ofertę e-sklepów? 75% klientów sklepów internetowych przyciąga przede wszystkim dostępność takich sklepów przez całą dobę, 72% wskazuje również na brak konieczności dojeżdżania do e-sklepu, a 68- procentom klientów podoba się nieograniczony czas wyboru. Do tego zakupy można łatwo robić nie tylko przez komputer, ale i przez smartfon.

E-handel dobry na każde czasy

Epidemia koronawirusa pokazał, że handel internetowy sprawdza się doskonale nie tylko w dobrych czasach, ale również w wyjątkowym, kryzysowym okresie. To właśnie sklepy internetowe często sprawiały, że mogliśmy się zaopatrzyć w potrzebne produkty i nie ryzykować przy tym zdrowia. Możliwość zrobienia zakupu w zaciszu własnego mieszkania sprawiła, że do e-handlu przekonały się nawet te osoby, które nigdy wcześniej nie kupowały nic online. Mało tego, handel zaczął wyraźnie przenosić się do Internetu. Własne e-sklepy otworzyły znane marki, które wcześniej stawiały tylko na sklepy stacjonarne. Do tego zaczęło powstawać wiele sklepów mniejszych podmiotów. Wielu przedsiębiorców zrozumiało, że to właśnie Internet jest przyszłością handlu.

Czy trudno założyć sklep internetowy?

Dla wszystkich tych osób, które chciałyby zostać właścicielem własnego e-sklepu mamy dobrą wiadomość: założenie i uruchomienie takiego sklepu nie jest wcale trudne. Z zaplecza technicznego potrzebna będzie własna domena, serwer i koniecznie certyfikat SSL. Ten ostatni zwiększa bezpieczeństwo danych i pozwala uruchomić płatności online. Wszystko to można nabyć u dobrego dostawcy usług internetowych (np. Domeny.pl). Nie można również zapomnieć o oprogramowaniu sklepu. W tym przypadku można zamówić wykonanie sklepu przez programistę lub skorzystać z gotowego oprogramowania. Oczywiście pomijamy tu kwestie założenia własnej działalności gospodarczej, ponieważ to temat na osobny artykuł.

Co sprzedawać online?

Zanim jednak własny sklep internetowy zostanie uruchomiony, trzeba się zastanowić nad jego asortymentem. Należy go starannie dobrać, bo to klucz do sukcesu. W tym celu należy przejrzeć wiarygodne raporty na temat tego, co się najlepiej sprzedaje przez Internet. Obecnie to głównie ubrania, buty i książki. Rośnie także popularność zakupów online produktów spożywczych. W ramach wybranego segmentu warto znaleźć swoją niszę i zaproponować asortyment, na który może być popyt, ale którego nie ma konkurencja lub oferuje go w mocno ograniczonym zakresie.

Własny sklep internetowy to dziś coraz bardziej dochodowy biznes. Do tego Internet daje zupełnie nowe możliwości w handlu. Nie trzeba się ograniczać do klientów lokalnych. Produkty można oferować tak naprawdę klientom z całego świata.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner