Konfiguracja urządzenia.
Router jak to router – konfigurujemy za pomocą przeglądarki internetowej. Po pierwszym połączeniu z panelem administracyjnym uruchamiany jest samouczek, który przeprowadzi nas przez cały proces konfiguracji.
Panel konfiguracyjny zawiera wiele opcji, które zostały logicznie rozmieszczone i podzielone na kategorie. Nie ma problemów ze znalezieniem poszczególnych pozycji, jednak brakuje języka polskiego. W tym panelu po pierwszym zalogowaniu wita nas kreator, pomagający w konfiguracji. Oprócz opisu wyświetla on również grafiki, ułatwiające podłączenie kabli do odpowiednich portów, czy ustawienia dotyczące danego pasma.
Charakterystyczną cechą routera jest 5 trybów pracy. Wśród nich znajdziemy standardowy tryb dwuzakresowego routera z punktem dostępowym dla częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz.
Kolejny tryb to wyłącznie punkt dostępowy sieci Wi-Fi. Funkcje routingu są realizowane przez inne urządzenie.
Następny tryb to połączenie trybu WISP (Wireless Internet Service Provider) z punktem dostępowym. Po odpowiedniej konfiguracji połączenie w paśmie 5 GHz jest udostępniane użytkownikom w paśmie 2,4 GHz.
Do dyspozycji dostajemy też tryb WDS (Wireless Distribution System) i punkt dostępowy. Umożliwia nam on rozszerzenie zasięgu sieci poprzez wykorzystanie mechanizmu WDS z wykorzystaniem pasma 5 GHz.
Ostatni z trybów – klient i punkt dostępowy to połączenie funkcji repeatera i punktu dostępowego, czyli rozszerzanie zasięgu istniejącej sieci.
Zmiana trybów pracy jest bardzo prosta – wystarczy wybrać odpowiedni tryb w menu „Operation mode”. Po każdym wyborze należy dokonać odpowiedniej konfiguracji i zrestartować urządzenie.
Poza tym router oferuje kilka innych przydatnych funkcji: tryb dla gości, w którym nasza sieć domowa pozostaje zamknięta – goście otrzymują tylko dostęp do Internetu, QoS, harmonogram dostępu do sieci wi-Fi, kontrolę rodzicielską, firewall SPI, ochronę przed atakami DoS, filtrowanie domen, adresów MAC oraz IP oraz możliwość zdalnego zarządzania siecią lokalną.
Port USB pozwala na podłączenie nośnika pamięci i stworzenie tym samym dysku NAS, a także na podłączenie drukarek i kamer.