Xbox Series S jest zdaniem twórców czynnikiem ograniczającym generację konsol i negatywnie wpływającym na wydajność oraz optymalizację gier. Teraz kolejne studio narzeka na słabszy sprzęt Microsoftu.
Głosy o tym, że Xbox Series S jest hamulcowym obecnej generacji pojawiają się od dawna, a jeden z deweloperów nazwał sprzęt „ziemniakiem”. Cóż, specyfikacja tego modelu względem Xbox Series X nie powala. Xbox Series S ma tylko 20 jednostek obliczeniowych taktowanych zegarem 1,565 GHz, co daje szacowaną moc obliczeniową 4 TFLOPS, podczas gdy X posiada 52 jednostki obliczeniowe taktowane zegarem 1,825 GHz, co daje szacowaną moc obliczeniową 12,16 TFLOPS.
Sprzedaż konsoli Xbox nadal spada, a twórcy gier dalej wskazują na problemy z optymalizacją swoich gier pod kątem Xbox Series S. Pięć groszy dorzucił dyrektor ds. produktów Funcom, Scott Junior, z którym serwis Wcfftech przeprowadził wywiad w ramach Dune Awakening Gamescom Q&A.
Przytoczone studio odpowiada za survivalowe MMO Dune Awakening, którego premiera została opóźniona na konsolach Microsoftu z różnych powodów, a jednym z nich jest konieczność dalszej optymalizacji projektu pod kątem Xbox Series S.
„To jedna z przyczyn, dla których najpierw wydajemy grę na PC. Potrzeba sporo optymalizacji, którą musimy wykonać przed premierą na Xboxa. Ale tak, Xbox Series S to wyzwanie” – powiedział Scott Junior.
„Unreal wykonuje za nas sporo pracy w pewnym sensie. Bardziej zajmujemy się optymalizacją zasobów i wykorzystaniem różnych technologii, czy to FSR, czy czegoś innego, do replikacji klatek. Chcemy, aby gra wyglądała oszałamiająco na high-end, niezależnie od tego, czy masz 3070, czy 4090. Powinna wyglądać dobrze – nie będzie w stanie wykorzystać opcji ultra-spec, ale nadal będzie wyglądać ładnie” – dodał przedstawiciel Funcom.
Cóż to nie pierwszy raz, gdy Xbox Series S jest pod ostrzałem głównie twórców gier. Uważacie, że decyzja o wydaniu słabszego Xbox Series była błędem Microsoftu?
Dune Awakening zadebiutuje na komputerach w 2025 roku. Data wydania PS5 i Xbox Series X/S pozostaje zagadką.