Wszystkie współcześnie wykorzystywane w gospodarstwach domowych czy w przedsiębiorstwach urządzenia elektroniczne mają w sobie kondensatory. To elementy blokujące, odsprzęgające i bocznikujące. W wykorzystaniu są kondensatory tantalowe, elektrolityczne oraz ceramiczne, w tym wielowarstwowe. Jakie cechy mają kondensatory MLCC (ceramiczne wielowarstwowe)? Co warto o nich wiedzieć i gdzie mają zastosowanie?
Czym są kondensatory MLCC?
Skrót MLCC pochodzi od anglojęzycznego wyrażenia Multilayer Ceramic Capacitor, czyli wielowarstwowy kondensator ceramiczny. Składa się z wielu pojedynczych kondensatorów, które ułożone są jeden na drugim i połączone ze sobą równolegle.
Do produkcji kondensatorów MLCC wykorzystywane są na ogół zawiesiny bardzo drobno zmielonego dwutlenku tytanu (TiO2) lub tytanianu baru (BaTiO3) z dodatkiem Zr, Nb, Co, lub Sr. Zawiesiny miesza się ze specjalnym spoiwem, a następnie przetwarza w ceramiczne błony, które mogą mieć zaledwie kilka tysięcznych milimetra grubości. Do wytwarzania zawiesin potrzebnych do produkcji kondensatorów MLCC stosuje się zaawansowane maszyny, co sprzyja zmniejszaniu skali poszczególnych cząstek.
Zalety kondensatorów ceramicznych
Kondensatory MLCC, między innymi kondensator MLCC SMD 1206, ma szersze pasmo częstotliwości przy niższej impedancji niż kondensatory tantalowe. Przynosi użytkownikom lepsze tłumienie sygnałów zmiennych w linii zasilania. Impedancja elementów kondensatorów MLCC maleje wraz ze wzrostem częstotliwości, podczas gdy impedancja kondensatorów tantalowych pozostaje taka sama – powyżej 10 kHz.
Jeszcze do niedawna w urządzeniach elektronicznych do blokowania zasilania wykorzystywano parę kondensatorów blokujących – jeden elektrolityczny o wysokiej pojemności oraz drugi kondensator MLCC1206 o niskiej pojemności. Obecnie częściej stosuje się pojedynczy kondensator ceramiczny, ale mający dużą pojemność. Takie rozwiązanie zapewni lepsze tłumienie sygnałów w funkcji częstotliwości, a jego parametry ESR i ESL są dużo niższe w porównaniu do powszechnych niegdyś kondensatorów tantalowych. Niższe wartości ESR, właściwe np. dla kondensatorów MLCC SMD 1206 zabezpieczają przed przegrzaniem zarówno samego elementu, jak i obwodu, w którym się znajduje. Zdecydowanie zwiększa to niezawodność działania urządzenia elektronicznego.
Odpowiedni dobór kondensatora
Kondensator MLCC powinien być dobrany w sposób odpowiedni dla różnych materiałów dielektrycznych oraz do wartości stabilizacji w zależności od temperatury. Tylko wtedy zapewni stabilną pracę przez długi czas. Każdy kondensator ceramiczny ma przypisaną inną tolerancję temperaturową.