Zalman ZM-NC2 – recenzja podkładki chłodzącej pod laptopa

Pokaż na co cię stać (jedyny wentylatorze).

W rolę testera ponownie wcieli się mój wysłużony laptop – Asus X50SL (Intel C2D T5550, 4 GB ram, AMD HD 3450, HDD 160 GB). Metodologia testów będzie identyczna jak podczas testowania CM Notepal A200.

  1. Najpierw zostanie zmierzona temp. w IDLE (pulpit) i STRESIE (OCCT 3.1.0 – 20 min, ustawienia jak na screenie) bez użycia podkładki.

  1. Analogicznie postąpię z podłączonym Zalmanem ZM-NC2. Temp. w IDLE zostanie zmierzona po 10 min od uruchomienia podstawki, a zaraz po tym przystąpię do testu OCCT.
  2. Temperatury będą dodatkowo monitorowane za pomocą HWMonitor.
  3. w pomieszczeniu wynosiła 22 C.

Poniżej przedstawiam wyniki testu w formie wykresu:

Temp. w IDLE były ciut wyższe niż podczas testowania Notepal A200, być może wpływ na to miała wyższa o 1,5 oC temp. otoczenia. Oto wnioski dot. porównania wyników Zalmana ZM-NC2 (800 obr/min) z Cooler Masterem Notepal A200 (700 obr/min):

  1. CM w trybie IDLE potrafił obniżyć temp. podzespołów o średnio 3-5 oC, natomiast w przypadku Zalmana zmalała jedynie temp. dysku twardego o 1 o
  2. W stresie, w przypadku CM tendencja spadkowa temp. została podtrzymana. Tutaj jednak i Zalman nie chciał pozostawać dłużny i również zbił temp. podzespołów o średnio 3 o

Mając na uwadze fakt, że Notepal A200 był wyposażony w dwa wentylatory 140 mm (wydajniejsze chłodzenie większej powierzchni), a Zalman może poszczycić się tylko jedną sztuką 140 mm, to tańszy „kolega” nie ma się czego wstydzić, baa… wręcz trochę zawstydził droższego „kolegę”.

Na tym bym mógł zakończyć testowanie Zalmana, ale nie dawały mi spokoju temp. w IDLE. No bo jak to, wentylator sobie dmucha, a temp. stoją w miejscu (pomijając spadek temp. dysku)? Zostawiłem Asusa odłogiem, z włączoną przeglądarką na ok. pół godziny. Po tym czasie  temp. wyglądały następująco:

Wychodzi na to, że Zalman potrzebuje więcej czasu, aby wyniki jego pracy były widoczne.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner