Zalman ZM-SHE350 – test kieszeni na dysk z możliwością szyfrowania

Montaż, podłączenie, konfiguracja, testy kieszeni.

Montaż dysku (2,5`) w ZM-SHE350 jest dziecinnie prosty. Wystarczy zdjąć górną klapkę, wsunąć dysk w gniazdo SATA i z powrotem założyć pokrywę. Wyżej napomknąłem o dołączonej 2,5 mm gumie, którą przykleja się na wewnętrzną stronę pokrywy w przypadku montażu dysku o grubości 7 mm. Celem jest zniwelowanie wolnej przestrzeni pomiędzy dyskiem (7 mm), a pokrywą.

Po podłączeniu dysku świeci się czerwona dioda przy pierwszym punkcie „USB Connected”. Następnie zapala się niebieska dioda przy punkcie drugim „Input new password…” – wpisujemy kod dostępu do dysku składający się z 1-8 cyfr, po czym wciskamy przycisk ENTER (strzałka w dół). Niebieska dioda przeskakuje do punktu trzeciego, gdzie musimy wprowadzić ustawiony kod dostępu. Jeśli wklepany kod okaże się prawidłowy, to dioda zacznie mrugać przy punkcie piątym „It`s being processed…”. Jeśli się pomylimy, to na chwilę zapali się dioda przy punkcie czwartym „Wrong password…” i będziemy musieli ponownie wklepać kod. Radziłbym nie ustawiać trudnych do zapamiętania kodów lub w razie czego, gdzieś go sobie zapisać. Zapomnienie kodu = strata danych. Nikt nie złamie hasła dostępu (no chyba, że jakiś dobry haker). Aby móc ponownie korzystać z dysku, trzeba go sformatować. Poprawne wykonanie wszystkich kroków, skutkuje dostępem do przestrzeni dyskowej/plików. Przed odłączeniem dysku zaleca się go odmontować (przytrzymujemy na 2 sekundy przycisk kłódki „Lock”) lub bezpiecznie usunąć z poziomu Windowsa.

Sam proces aktywacji dysku składa się z następujących kroków:

  1. Klikamy na Start -> przechodzimy do Panelu Sterowania -> tam wybieramy Narzędzia administracyjne (Zarządzanie Komputerem) -> a na koniec Zarządzanie Dyskami.
  2. Jeśli komputer nie widzi dysku, to musimy go aktywować. Klikamy PPM na nasz dysk zewnętrzny i wybieramy z listy Aktywuj Dysk. Zaleca się tutaj ostrożność, aby przez pomyłkę nie aktywować innego dysku.
  3. Następnie wybieramy rodzaj partycji MBR (w przypadku dysków o pojemności powyżej 2 TB wybieramy GPT) i klikamy na OK.
  4. Aktywacja dysku została zakończona, pora przystąpić do formatowania dysku. Ponownie klikamy PPM na dysk zewnętrzny, z listy wybieramy „Nowy wolumin prosty”. Najpierw ustalamy rozmiar partycji, następnie przypisujemy literę dysku, dalej formatujemy wolumin/partycje. Po zakończonym formatowaniu dysk jest gotowy do pracy.

Wszystko zostało dokładnie opisane i przedstawione na screenach w instrukcji obsługi.

Co do osiągów zamontowanego dysku… No cóż, w środku zagościł stary, sypiący się Seagate Momentus 5400.4 160 GB. Mimo to zapodaję jak wypadł w teście CrystalDiskMark:


Dla porównania wrzucam test kolejno: WD Elements Portable 500 GB USB 3.0 i  HGST Touro S 1 TB USB 3.0:

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner