Autor: Filip Dzięciołowski

Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyło się powiedzenie “zapytaj wujka Google’a’’, gdy chcieliśmy udzielić komuś rady, gdzie dana osoba powinna szukać odpowiedzi na pewne zagadnienie. Dziś bardziej adekwatną formą byłoby stwierdzenie “zapytaj ChatGPT’’. Faktem jest, że to przełomowe narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji (AI) jest w stanie dostarczyć nam odpowiedzi na nie jedną zagwozdkę. Jednakże chatbot to nie tylko cyfrowa imitacja mądrej sowy, do której można zwrócić się o poradę. O tym, jak korzystać z ChatGPT i czym dokładnie jest ta technologia, dowiecie się z poniższego tekstu.

Co to jest ChatGPT?

ChatGPT to chatbot korzystający z systemu GPT (skrót od Generative pre-trained transformer; z angielskiego generatywny przeszkolony wstępnie transformator), który opiera się na modelu LLM (skrót od Large Language Model), czyli dużego modelu językowego.

Twórcami tego narzędzia jest amerykański startup OpenAI, który powstał w 2015 roku i w pierwszych latach działalności miał funkcjonować jako organizacja non-profit. W gronie założycieli firmy znaleźli się m.in. Sam Altman (który do dziś pełni w niej rolę dyrektora generalnego i prezesa zarządu), słynny inwestor Peter Thiel, a także i Elon Musk, który porzucił projekt w wyniku wewnętrznych konfliktów dot. jego dalszego rozwoju.

ChatGPT swoją publiczną premierę miał w dniu 30 listopada 2022 roku i potrzebował zaledwie 5 dniu, by zyskać swój pierwszy milion użytkowników.

Na czym polega ChatGPT?

Jest to model językowy pozwalający mu na prowadzenie nieograniczonych rozmów z jego użytkownikami, w trakcie których może odpowiadać na ich pytania, ale i tworzyć konkretne treści oraz generować obrazy.

Rozwiązań w kwestii tego, do czego użyć ChatGPT jest tysiące. Chatbot może w kilka sekund wygenerować dla nas wierszyk na wskazany temat, napisać tekst piosenki, rozprawkę do szkoły, jak i również artykuł specjalistyczny.

Istotne jest to, że chatbot ten jest uczony na podstawie miliardów danych, które “wpompowali” w niego jego twórcy, tak więc nie potrafi on dzielić się z nami własną wiedzą i nie jest zdolny do wyrażania subiektywnych opinii.

Kolejną kwestią jest to, że jego wiedza jest ograniczona do informacji z pewnym terminem ważności. Chodzi bowiem o to, że jego zakres danych kończy się na wydarzeniach ze styczna 2022 roku.

Co to jest ChatGPT
Sztuczna Inteligencja fot: Freepik

Do czego użyć ChatGPT?

Zanim staniemy się beneficjentem możliwości, jakie oferuje nam chatbot od OpenAi, powinniśmy zrozumieć, jak korzystać z ChatGPT. W zależności od tego, do jakich celów to narzędzie może nam się przydać, warto poznać sposoby komunikowania się z nim.

O co chodzi? Możemy oczywiście napisać w oknie tekstowym wprost, czego potrzebujemy na dany moment, ale maszyna również popełnia błędy i potrafi wpaść w tak zwane “halucynacje”. Jest to zjawisko polegające na tym, że gdy chatbot nie jest w stanie znaleźć odpowiedzi na dane zagadnienie, to zwyczajnie zmyśla jakieś informacje.

By jednak jak najlepiej skierować ChatGPT na właściwe tory, którymi ma podążać w stronę osiągnięcia zleconego mu celu, warto poznać kilka parametrów ułatwiających mu to zadanie. Pozwoli to chatbotowi na bardziej dokładne wykonanie dla nas danego zadania.

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z pomocy ChatGPT?

Chociażby w edukacji, gdzie sztuczna inteligencja od OpenAI może za nas sprawdzić dany tekst, czy nie zawiera on żadnych literówek lub błędów językowych. Chatbot AI jest również w stanie wyjaśnić nam w prostych słowach trudne do zrozumienia zagadnienia oraz podać przykłady konkretnych sytuacji, aby lepiej zobrazować działanie określonego mechanizmu.
Skorzystać bardzo z jego funkcjonalności mogą również nauczyciele, za których AI ułoży plan zajęć dla wskazanej grupy czy nawet zagadnienia oraz pytania na egzamin z podanego zakresu tematycznego.

Innym przykładem niech będzie programowanie. ChatGPT może podpowiadać programistom linijki kodu, szukać różnych bugów oraz dostosowywać ich prace do określonej koncepcji zadania.

ChatGPT doskonale nadaje się także do roli asystenta klienta na danej platformie, chociażby w obsłudze użytkowników sklepów e-commerce. Możemy tak przeszkolić go, by pomagał im w jak najszybszym dotarciu do szukanych przedmiotów, a także proponował inne produkty będące komplementarnym zakupem w stosunku do ich pierwotnych potrzeb.

Sztuczna Inteligencja

Ile kosztuje ChatGPT? Jak zacząć?

Od razu mamy dobrą wiadomość dla wszystkich osób, które nie lubią wydawać pieniędzy na nowe narzędzia, z którymi wolą bardziej się pobawić niż używać ich na co dzień. Otóż w przypadku ChatGPT cena zaczyna grać rolę dopiero przy wersji 4.0, do której jest dołączony generator obrazków DALL-E 3.

Podstawowa wersja, czyli model 3,5 jest darmowy dla wszystkich użytkowników. Jak więc uzyskać dostęp do tego niesamowitego narzędzia?

Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową ChatGPT, na której zakładamy własne konto. Jedyne dane, jakie musimy podać to adres mailowy, przez który dokonamy rejestracji oraz numer telefonu. Cały ten proces jest prosty niczym zakładanie profilu na Facebooku lub innej platformie social media.
Wersja darmowa posiada oczywiście pewne ograniczenia. Chodzi w tym przypadku o prędkość generowanego tekstu, ilość słów, które chatbot może “wypluć z siebie” za jednym razem oraz jego dokładność.

W wersji numer 4 dla ChatGPT cena za miesięczną subskrypcję wynosi 20 dolarów. Na GPT-4 na pewno warto się zdecydować, jeśli planuje się używać go w pracy codziennej.
W przypadku generowania treści, które będą następnie publikowane publicznie, warto mieć to na względzie, że ta wersja chatbota jest znacznie dokładniejsza, a również potrafi zdziałać więcej w krótkim czasie. Jeśli więc ktoś stosuje ją w pracy redaktora, gdzie liczy się często czas napisania danego newsa, to “czwórka” daje nam taką przewagę nad konkurencją.

Podsumowanie

W powyższym artykule wyjaśnimy Wam co to jest ChatGPT, jak go używać i wskazaliśmy podstawowe przykłady wykorzystania go w codziennych zadaniach. To narzędzie wciąż jest stosunkowo młode, tak więc OpenAI będzie go w następnych latach na pewno rozbudowywać, by dostarczało nam jeszcze bardziej satysfakcjonujący rezultatów. Zdecydowanie warto jest zapoznać się z możliwościami tego systemu i poznawać parametry, które pomogą mu w lepszym osiąganiu zamierzonych celów.

Autor: Filip Dzięciołowski

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner