Badania nad ośmiornicami ujawniają zaskakującą współpracę tych stworzeń z rybami podczas polowań. I co najlepsze – możemy to sami zobaczyć!

Choć ośmiornice uchodzą za zwierzęta samotne, nowe nagrania pokazują, że potrafią współpracować z rybami, aby zwiększyć szanse na sukces łowiecki. Materiał filmowy, zarejestrowany przez nurków, ukazuje, jak różne gatunki ryb i ośmiornice przyjmują określone role, aby skuteczniej zdobywać pożywienie. Kluczową rolę odgrywa tutaj ośmiornica, która wydaje się być liderem grupy:

Według badań opublikowanych w Nature Ecology & Evolution, ośmiornice, znane ze swojej inteligencji, rozwinęły zaawansowaną formę międzygatunkowej współpracy. Ośmiornice mogą nawet karać ryby, które nie uczestniczą aktywnie w polowaniu, uderzając je jednym ze swoich ramion (co też widać na powyższym filmie).

Eduardo Sampaio z Instytutu Maxa Plancka badał te grupy łowieckie u wybrzeży Australii, Egiptu i Izraela. Przy użyciu zsynchronizowanych kamer badacze uchwycili 120 godzin materiału, który obejmował 13 przypadków polowań międzygatunkowych. W każdej grupie znajdowała się ośmiornica z gatunku Octopus cyanea oraz różne gatunki ryb. Nagrania pokazują, że ryby często pełnią funkcję zwiadowców, szukając miejsc, gdzie może ukrywać się zdobycz, podczas gdy ośmiornica podejmuje decyzje dotyczące momentu rozpoczęcia polowania.

O czym myślą ośmiornice?

Jednym z kluczowych spostrzeżeń było to, że ośmiornice zachowują się inaczej, gdy polują z rybami. Zamiast wykonywać szybkie przeskoki w poszukiwaniu zdobyczy, jak to mają w zwyczaju podczas samotnych polowań, ośmiornice w grupie poruszały się wolniej, ale bardziej zdecydowanie.

Nie jest jeszcze jasne, czy ośmiornice potrafią zapamiętywać ryby, które wcześniej były pomocne lub leniwe, ale badacze sugerują, że te interakcje mogą zachodzić między tymi samymi osobnikami, biorąc pod uwagę terytorialne zachowanie ośmiornic i ryb.

Arkadiusz Ogończyk

Arkadiusz Ogończyk

Redaktor prowadzący

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner