Sztuczna inteligencja (AI) to rewolucja na miarę pojawienia się internetu w naszych domach ponad dwie dekady temu. Możliwości, jakie oferuje nam ta technologia wciąż są odkrywane, bowiem kreatywność deweloperów różnych platform wspieranych przez AI wydaje się nie mieć końca. 

Rozwiązania, jakie zapewnią nam narzędzia AI w ramach wzbogacenia naszej codziennej rutyny pracy oraz optymalizacji jej czasu, to coś warte zgłębienia bliżej i przetestowania.

Jednak wiele systemów może okazać się dla niektórych osób problematycznych ze względu na pojawienie się bariery językowej, jeśli dany program AI nie działa w języku polskim. Na szczęście mamy do wyboru kilka platform, z których możemy korzystać w całości po polsku:

ChatGPT – zaawansowana sztuczna inteligencja po polsku

Wypuszczony do użytku publicznego w listopadzie 2022 roku przez amerykańską firmę OpenAI chatbot oferuje nam gamę przydatnych rozwiązań. ChatGPT jest w stanie prowadzić z nami płynne rozmowy na wskazany temat, odpowiadać na zadawane pytania, znajdować dla nas potrzebne informacje, a także generować potrzebne treści.

W zależności od naszych preferencji, możemy używać tego narzędzia do celów prywatnych w wersji darmowej (GPT-3,5) lub wybrać wersję płatną (GPT-4), która świetnie sprawdza się na tle biznesowym. W Polsce ta sztuczna inteligencja cieszy się coraz większą popularnością ze względu na prostotę jej obsługi i to właśnie bez konieczności używania języków obcych.

AI od firmy dowodzonej przez Sama Altmana bezproblemowo przetwarza polecenia w języku polskim i generuje w nim także odpowiedzi. Co więcej, jest naprawdę fajnym tłumaczem, bowiem możemy poprosić ChatGPT o przetłumaczenie danego tekstu na język polski, ale z zachowaniem jego “naturalnego stylu”.

To narzędzie bez problemu pomoże nam opracować plan wycieczki, sporządzić spis najpotrzebniejszych danych na potrzeby danego projektu, sprawdzi nasz referat, przygotuje szczegółowy raport na podstawie wskazanych informacji czy pomoże nawet pisać kod danego oprogramowania.

fot: pixabay

Gemini, czyli AI od Google

Jeżeli natomiast chcecie poszukać alternatyw, by nie bazować jedynie na przykładzie jednego chatbota AI, to warto w tym przypadku zbadać możliwości, jakie oferuje największy konkurent ChatGPT, czyli Gemini. Jest to sztuczna inteligencja do firmy Google, która pierwotnie funkcjonowała pod nazwą Google Bard, ale po czasie została przemianowana na Gemini.

Chatbot ten także działa w oparciu o język polski i zbiera wiele pozytywnych opinii za precyzyjne i trafne odpowiedzi. Użytkownicy chwalą go również za jego wysoką zdolność do wychwytywania kontekstu w przypadku otrzymywanych zapytań. Potrafi analizować również treści audio oraz filmy, których długość nie przekracza czasu 60 minut.

Dużą zaletą tego chatbota jest to, że jest zintegrowany z wyszukiwarką od Google, co pozwala mu czerpać wiedzę o najnowszych trendach na świecie i być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami, w czym przegania sztuczną inteligencję od OpenAI. Dodatkowo jest on darmowy dla wszystkich użytkowników Google, tak więc kolejna konkurencyjna cecha w stosunku do swojego rywala.

Copilot – przełomowy pakiet AI od Microsoft

Sztuczna inteligencja od giganta technologicznego z Redmond stanowi naprawdę fajny dodatek do jego pakietu Microsoft 365. Dzięki integracji z takimi narzędziami, jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook czy Teams, możemy cieszyć się wirtualną asystą AI przy wykonywaniu codziennych czynności w pracy i to wszystko po polsku.

Copilot działa na podobnej zasadzie protokołu, co ChatGPT, jednakże jego zakres dostępnych informacji do wykorzystania jest o wiele szerszy z racji tego, że wyszukuje dane przez dedykowaną wyszukiwarkę Bing. AI od Microsoft jest bardzo pomocne przy tworzeniu różnych zestawień w arkuszach z danymi, sprawdzaniu poprawności naszych tekstów, sporządzaniu prezentacji czy odpowiadaniu na wiadomości mailowe.

Sztuczna inteligencja po polsku. Jaka najlepsza? Podsumowanie

Bardzo cieszy fakt, że producenci narzędzi AI zza oceanu mają na względzie użytkowników znad Wisły, a co za tym idzie, tworzą polskie wersje swoich programów. Zdecydowanie może to ułatwić korzystanie ze sztucznej inteligencji osobom w młodym wieku, np. uczniom na poziomie podstawówki, czy też ludziom w podeszłym wieku, które nie znają języka angielskiego.

ChatGPT od OpenAI, Gemini od Google i Copilot od Microsoft to jedne z najlepszych dostępnych rozwiązań AI po polsku, które wyróżniają się swoją wszechstronnością i zdolnością do dostosowania się do potrzeb użytkowników.

W zależności od tego, jakim celom ma przyświecać korzystanie ze sztucznej inteligencji, z jaką intensywnością i zamierzonym efektem, warto przetestować każdy z wyżej wymienionych programów, by samodzielnie wyrobić sobie opinię.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner