Lekkie pióro i zamiłowanie do przelewania słów na papier nie są cechami, które posiada każdy z uczniów/studentów. Niektórzy zwyczajnie nie czują się dobrzy w pisaniu dłuższych rozprawek i wypracowań, a dużo bardziej odnajdują się w zadaniach z zakresu nauk ścisłych. Jednakże obecny poziom zaawansowania nowych technologii pozwala nam na znaczne uproszczenie sobie tego procesu i skrócenie czasu pracy nad pisaniem dłuższych form. Czy AI pomaga w wypracowaniach? 

Zdecydowanie tak. Nawet jeśli nie stworzy ich w całości za nas, to sztuczna inteligencja sprawi, że jakość naszej pracy przejdzie na wyższy poziom.

W tym artykule przyjrzymy się temu, jaka sztuczna inteligencja pisze wypracowania, gdzie i jak pisać z AI oraz zaprezentujemy Wam przykłady promptów AI do wypracowań, które mogą okazać się bardzo pomocne.

fot: pixabay

Czy ChatGPT napisze wypracowanie?

Najpopularniejszym z chatbotów zasilanych AI, który potrafić w moment generować dla nas potrzebne treści, pozostaje wciąż ChatGPT.  Ten flagowy produkt od amerykańskiej firmy OpenAI jest w stanie w kilka sekund stworzyć dla nas tekst zawierający do 700 słów.

Na ile procent możemy być jednak pewni, czy ChatGPT napisze wypracowanie w takim stylu oraz na takim poziomie, że da nam to zaliczenie w szkole/na studiach?  Jeśli ma być to tekst o bardzo ogólnej tematyce, który nie wymaga zbytnio specjalistycznej wiedzy oraz bardzo dokładnego rozgraniczenia niektórych segmentów, możemy mu powierzyć to zadanie w całości.

Sztuczna inteligencja w dalszym ciągu potrafi doświadczać tzw. “halucynacji”, czyli zjawiska polegającego na tym, że gdy AI nie potrafi znaleźć odpowiedzi na dane zagadnienie, to po prostu zmyśla.

To natomiast będzie pierwszy sygnał dla osoby sprawdzającej dany tekst, że nie jest autorstwa ucznia/studenta, a sztucznej inteligencji. Tak więc zawsze należy zweryfikować zgodność treści generowanych przez chatboty ze stanem faktycznym.

Sztuczna inteligencja jest za to w stanie dokonać skutecznej selekcji najbardziej potrzebnych informacji, które jej dostarczymy w ramach określonego zbioru danych. Dzięki temu nie musimy wertować całej książki w cyfrowej formie, by wiedzieć, jaka wiedza w niej zawarta jest nam potrzebna. AI może także podrzucić nam kilka propozycji tematu na wypracowanie, jeśli nie mamy zbytnio pomysłu, o czym napisać.

Ponadto po stworzeniu wstępnego szkicu naszego referatu, możemy go dać botowi do sprawdzenia, by ten wychwycił ewentualne błędy językowe, stylistyczne i zasugerował ewentualne korekty.

Gdzie i jak pisać z AI

ChatGPT to jedna z opcji, jakie mamy do wyboru do pomocy przy tworzeniu tekstów. Programów AI jest już dziś do wyboru naprawdę wiele, a niektóre zostały opracowane w celu konkretnych specjalizacji. Jeżeli np. mamy do napisania wypracowanie w obcym języku, to zdecydowanie warto się zainteresować takimi opcjami, jak Grammarly czy Wordtune.

To pierwsze jest świetnym narzędziem, które bardzo pomaga nam w tworzeniu treści w języku angielskim. Działa na zasadzie wtyczki dodanej do naszych komputerów, ale także rozszerzenie do przeglądarki.

fot: pixabay

Grammarly pełni rolę takiego opiekuna, który obserwuje proces pisania tekstu i momentalnie reaguje, gdy wykryje coś, co wymaga modyfikacji. Błędy ortograficzne, źle zastosowana gramatyka lub niezbyt trafiony wyraz w kontekście danego tekstu – wszystko to AI wskaże do poprawy i zaproponuje poprawną wersję.

Dużą zaletą jest to, że ten program doskonale rozpoznaje rodzaj tworzonego tekstu – czy to jest wypracowanie na studia, dłuższy mail do kogoś w pracy lub oficjalny komunikat do mediów, Grammarly naprawdę rozpoznaje powagę danego contentu i pomoże zasugerować przydatne zwroty i słowa, które nadadzą profesjonalizmu.

Wordtune to bardzo podobne narzędzie, z tym że potrafi operować także językiem  hebrajskim, hinduskim, koreańskim, mandaryńskim, rosyjskim, hiszpańskim i angielskim.

Przykłady promptów AI do wypracowań

Niekiedy nie jesteśmy zadowoleni z rezultatów tego, co “wypluje” nam ChatGPT. Z czego to wynika? Otóż generatywna sztuczna inteligencja jest tak szkolona, by rejestrowała jak najbardziej ogólne polecenia i wskazówki. Jednakże im więcej szczegółów jej podamy w kontekście żądanego efektu, tym większa szansa na to, że chatbot za pierwszym razem wykona dla nas robotę, tak jak byśmy tego oczekiwali.

Ważne jest, aby wysyłać mu bezpośrednie komendy. To jest maszyna i nie ma obowiązku domyślania się, o co dokładnie mogło nam chodzić.

Jako, że jesteśmy w temacie tworzenia dłuższych treści przy pomocy AI, to poniżej przedstawiamy Wam 5 promptów, które znacznie ułatwią Wam oraz chatbotowi tworzenie wypracować:

Szukanie informacji w temacie danego zagadnienia

  • Prompt: „Podaj informacje na temat [temat]”

Generowanie określonego zakresu materiału do nauczenia się

  • Prompt: „Podsumuj kluczowe punkty dotyczące [tematu]”

Pomoc w znalezieniu źródeł badawczych

  • Prompt: „Wymień kilka odpowiednich źródeł dla [temat]”

Objaśnianie treści, której zrozumienie sprawia nam kłopot

  • Prompt: „Wyjaśnij [pojęcie] prostymi słowami”

Przygotowanie do egzaminów

  • Prompt: „Jakie są najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć na [temat] ?”
fot: pixabay

Sztuczna inteligencja i wypracowanie. Jak napisać? – Podsumowanie

Czasy, gdy musieliśmy spędzać długie wieczory przy świetle lampy biurkowej skrobiąc mozolnie długie wypracowania na dany temat, na szczęście odchodzą już do lamusa. Dziś pisanie artykułów z AI jest o wiele krótszym i łatwiejszym do zrealizowania procesem niż kilka lat temu.

Mając świadomość tego, jaka sztuczna inteligencja pisze wypracowania, możemy dostosować swój wybór do naszych potrzeb i w niedługim czasie mieć gotowy referat do szkoły czy na uczelnię.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner