Szwedzka firma Sandvik, specjalizująca się w produkcji sprzętu górniczego, ogłosiła wdrożenie dwóch w pełni autonomicznych elektrycznych ładowarek w kopalni złota i miedzi New Afton w Kanadzie. Te imponujące maszyny, ważące aż 18 ton każda, od listopada działają w specjalnie wyznaczonej strefie testowej.

Model Sandvik LH518iB ma długość 12 metrów, szerokość 3,1 metra i wysokość 2,3 metra. Wyposażony jest w wydajny napęd elektryczny o mocy 540 kW, który generuje moment obrotowy 6000 Nm, zapewniając szybkie przyspieszenie i efektywne napełnianie łyżki. Maszyna posiada ogromną baterię, którą może autonomicznie wymieniać na w pełni naładowaną, gdy poziom energii spada.

Po udanych testach operatorzy przygotowują się do przeniesienia ładowarek do strefy C w kopalni, bogatej w cenne złoża mineralne. Tam maszyny mają zoptymalizować procesy wydobywcze i znacząco skrócić czas cykli pracy w jedynej kanadyjskiej kopalni typu block caving.

Block caving to technika podziemnego wydobycia, w której ruda jest osłabiana, aby zapadać się pod własnym ciężarem do komory w kształcie lejka, skąd może być efektywnie wydobywana. Autonomiczne ładowarki mają zwiększyć wydajność tego procesu.

Sandvik podkreśla, że zastosowanie elektrycznych ładowarek autonomicznych zmniejszy zapotrzebowanie na wentylację, emisję ciepła, hałas i gazy cieplarniane w porównaniu do tradycyjnych maszyn dieslowych obsługiwanych przez ludzi. Rozwiązanie to również odpowiada na problem niedoboru siły roboczej w branży górniczej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że do 2040 roku zapotrzebowanie na minerały, takie jak lit i nikiel, wzrośnie nawet 40-krotnie. Aby sprostać tym wyzwaniom, niezbędne będą nowoczesne technologie wydobywcze i innowacyjne praktyki górnicze.

Arkadiusz Ogończyk

Arkadiusz Ogończyk

Redaktor prowadzący

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner