Kiedy nasz rząd zapowiada 300-milionowy fundusz DeepTech, który będzie inwestował m.in. w bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie kosmiczne, satelity, sztuczną inteligencję oraz tzw. technologie podwójnego zastosowania, Francja postanowiło na poważnie dołączyć do globalnego wyścigu w dziedzinie AI. 

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił prywatne inwestycje w sektor AI o łącznej wartości 109 miliardów euro. Informacja pojawiła się tuż przed szczytem AI Action Summit, który właśnie odbywa się w Paryżu.

Macron: „Europa przyspiesza, Francja przyspiesza”

Podczas telewizyjnego wywiadu dla France 2 oraz India’s First Post, Macron podkreślił, że Europa i Francja przyspieszają w obszarze AI. Stwierdził również, że kwota inwestycji jest proporcjonalnie równa temu, co Stany Zjednoczone ogłosiły w ramach projektu Stargate – inicjatywy wartej 500 miliardów dolarów.

Równocześnie Francja zobowiązała się do przekazania jednego gigawata energii jądrowej na potrzeby nowego projektu AI, o czym donosi The Wall Street Journal. Francja jest jednym z największych eksporterów energii jądrowej – posiada 57 reaktorów w 18 elektrowniach i zaspokaja ponad dwie trzecie swojego zapotrzebowania na prąd właśnie z atomu.

Moc dla AI

Za projekt odpowiada FluidStack, który planuje rozpoczęcie prac w trzecim kwartale 2024 roku. Do końca 2026 roku celem jest osiągnięcie 250 megawatów mocy, które będą wykorzystywane przez układy obliczeniowe AI – głównie procesory NVIDIA. Firma zapowiedziała, że w przyszłości możliwe jest rozszerzenie projektu do 10 gigawatów mocy do 2030 roku.

Nowe inwestycje w AI to kolejny krok po ogłoszonej 6 lutego współpracy Francji ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Macron i prezydent ZEA Mohamed bin Zayed Al-Nahyan zobowiązali się do przeznaczenia 30-50 milionów euro (31-51,6 milionów dolarów) na budowę jednogigawatowego centrum AI.

Tym samym Francja, dzięki ambitnym inwestycjom i wykorzystaniu energii jądrowej do zasilania systemów obliczeniowych AI, staje się jednym z kluczowych graczy w globalnym wyścigu technologicznym. Czy te działania pozwolą nadrobić dystans do Stanów Zjednoczonych i Chin? Najbliższe lata pokażą.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner