Manta to  majestatyczne stworzenie poruszające się w wodzie za pomocą ruchów przypominających machanie skrzydłami.  Zainspirowało ono naukowców do stworzenia innowacyjnych technologii: szybszych robotów miękkich oraz bardziej precyzyjnych systemów filtracji wody.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej i Uniwersytetu Wirginii opracował „robota miękkiego”, który naśladuje sposób pływania manty. Robot osiąga prędkość 6,8 długości swojego ciała na sekundę, co czyni go najszybszym tego typu urządzeniem.

Robot wykonany z silikonu i elastycznych skrzydeł działa dzięki napompowywaniu powietrzem komory w jego ciele. Powietrze wprawia skrzydła w ruch, generując falowe oscylacje podobne do tych, jakie wykonują płetwy manta ray. Te ruchy tworzą wiry wodne, które zapewniają silny ciąg. Robot może również przenosić przedmioty z dna zbiornika na powierzchnię.

fot. pixabay

Filtry wodne inspirowane strukturą skrzeli

Zespół badaczy z MIT wykorzystał także budowę skrzeli manty do opracowania bardziej efektywnych przemysłowych filtrów wodnych. Skrzela tych stworzeń jednocześnie pozwalają im oddychać i filtrować plankton z wody. W strukturze zwanej „płytkami gębowymi” woda przechodzi przez wąskie szczeliny, które zatrzymują cząstki planktonu, a reszta wody wypływa na zewnątrz.

Naukowcy odtworzyli ten proces, drukując płytki i tworząc pomiędzy nimi wąskie otwory. Przy szybkim pompowaniu woda tworzyła wiry, które przepuszczały ciecz, ale zatrzymywały większe cząstki, co naśladuje sposób odżywiania się manty.

Zarówno robot inspirowany płetwami, jak i filtry naśladujące skrzela manty pokazują, jak natura może dostarczać innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Te wynalazki mają potencjał, aby usprawnić zarówno technologie przemysłowe, jak i ekologiczne podejście do inżynierii.

Arkadiusz Ogończyk

Arkadiusz Ogończyk

Redaktor prowadzący

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner