Sztuczna inteligencja (AI) to nie tylko rewolucja technologiczna, która całkowicie zmienia sposób obcowania z przeróżnymi maszynami. To także festiwal nowych rozwiązań na potrzeby, z którymi mierzymy się od dawna i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że dzięki specjalnym protokołom możemy po nie w prosty sposób sięgać. 

Dziś technologia ta jest wszech dostępna i nie wymaga od nas posiadania specjalnych komputerów czy najnowszych wersji urządzeń mobilnych. Sztuczną inteligencję możemy mieć praktycznie zawsze w zasięgu ręki i dzięki jej możliwościom ułatwiać sobie wiele rutynowych czynności.

W tym artykule zagłębimy się w to, które aplikacje AI warto posiadać na swoich urządzeniach, z podziałem na te mobilne (smartfony) oraz komputery.

Najlepsze aplikacje AI na smartfona

Galaxy AI

Zacznijmy od pakietu jednego z najbardziej niesamowitych opcji związanej ze sztuczną inteligencją, jakie pojawiły się w sektorze smartfonów w 2024 roku. Chodzi oczywiście o AI od firmy Samsung.

Galaxy AI to system działający m.in. w ramach modelu Samsung Galaxy S24, którego funkcjonalności zaczynają przerastać oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.  Czym takim sztuczna inteligencja od Samsunga przekonała do siebie wczesnych inwestorów oraz nabywców smartfonów tej firmy? Przede wszystkim AI działa na urządzeniu nawet w czasie, gdy nasz telefon pozostaje w trybie offline.

Dzięki temu jesteśmy w stanie wykorzystywać chociażby funkcję notatek głosowych, które są zamieniane w transkrypcję, nawet w sytuacji gdy jesteśmy absolutnie pozbawieni dostępu do sieci lub nasze urządzenia pozostają w trybie samolotowym.

Bardzo fajna opcja to “Circle to Search with Google”, czyli zakreślenie palcem na ekranie danego obiektu, który nas zainteresuje i chcemy, by AI nam wyszukała w internecie więcej informacje na jego temat. Co więcej, nie chodzi tylko o przedmioty/miejsca/postacie wyłącznie na obrazku. Funkcja ta działa również w przypadku filmów.

Przełomem w podręcznym wykorzystaniu sztucznej inteligencji od Galaxy AI jest tłumaczenie rozmów telefonicznych na inne języki z czasie rzeczywistym. Oznacza to koniec problemów generowanych przez bariery językowe, które pojawiają się np. w przypadku infolinii obsługiwaną przez pracowników ze wschodu, których akcent pozostaje dla nas niezrozumiały.

Pozostając jeszcze w temacie dzwonienia do kogoś, to AI jest w stanie momentalnie wychwycić i usunąć szumy słyszalne w tle, jeśli my lub nasz rozmówca znajdujemy się w dość głośnym i hałaśliwym miejscu.  Bardzo dużym atutem AI od Samsunga jest fakt, że działa ona w kilku językach, ale przede wszystkim uwzględniono język polski!

Siri

Siri to również program działający na zasadzie asystenta głosowego, z tym że jest on zarezerwowany wyłącznie dla użytkowników urządzeń firmy Apple. Jeszcze do niedawna system ten posiadał niechlubne miano “najgłupszego asystenta AI” ze względu na swoje liczne błędy podczas przetwarzania danych poleceń.

Teraz firma dowodzona przez Tima Cooka ma szansę odmienić spojrzenie na swoją kluczową funkcję, która pierwszy raz zaprezentowała szerzej w 2011 roku. Wszystko bowiem za sprawą ogłoszonej w czerwcu br. integracji z ChatGPT, czyli chatbotem od firmy OpenAI.  Asystent AI będzie bowiem przekazywał mu nasze polecenia, by chwilę później oddać nam gotowe rozwiązanie, o które prosiliśmy. Czym konkurencyjnym do innych asystentów AI w tym przypadku uraczy nas Siri?

Możemy w kilka sekund otrzymać chociażby wygenerowany przez ChatGPT (a dokładnie to jego dodatek w formie Dall-e) obrazek, który możemy pobrać i wykorzystać na poczet naszych celów. Możemy także liczyć na szybką edycją robionych przez nas zdjęć aparatem, np. w celu poprawienia widoku naszej twarzy, jeśli akurat źle na nich wyszliśmy.  Dobrym rozwiązaniem jest tu także funkcja inteligentnych notatek, które AI może zapisywać za nas lub sprawdzać je i sugerować wprowadzenie pewnych poprawek.

Ciekawostką jest tutaj fakt, że użytkownicy nie będą potrzebowali konta w ramach ChatGPT i nie będą musieli ponosić dodatkowych kosztów z tytułu korzystania z tej integracji.

Alexa

Sztuczna inteligencja od behemota z rynku e-commerce, czyli firmy Amazon. To kolejny z systemów mających nam towarzyszyć w rutynowych czynnościach, jednakże z naciskiem na uczenie się naszego codziennego schematu działania. Ogromną zaletą tego systemu jest możliwość zintegrowania jej z urządzeniami domowymi, takimi jak akcesoria AGD/RTV, klimatyzacja czy oświetlenie pomieszczeń.

Oczywiście narzędzie to działa poprzez rejestrowanie naszych poleceń głosowych. Utrudnieniem jednak jest fakt, że ta sztuczna inteligencja nie reaguje na język polski, a angielski. Jednakże w przypadku Alexy nie wystarczy sama aplikacja mobilna, ale i specjalne urządzenia, które należy skonfigurować z naszym smartfonem, a także sprzętem domowym, które chcemy obsługiwać przy pomocy AI.

Photoleap

Photoleap to jeden z najlepszych edytorów graficznych na smartfony, który działa przy wsparciu sztucznej inteligencji. AI dzięki wnikliwej analizie algorytmów jest w stanie w kilka sekund wyniesie Twoje zdjęcia, grafiki, a nawet i początkowe szkice projektów na naprawdę profesjonalny poziom pod względem jakości.

Aplikacja oferuje takie rozwiązania, jak usuwanie lub zmienianie tła, modyfikowania a nawet i zamienianie twarzy na fotografii. Możliwe jest także oprawianie fotek w eleganckie ramki, a także tworzenie kolaży. I to wszystko w zaledwie kilka sekund! Chcesz, by Twoje zdjęcie profilowe było jak najlepiej dostosowane do jego docelowego charakteru, np. do publikacji na stronie firmy lub w stopce maila? Żaden problem.

Sztuczna inteligencja jest również w stanie zgrabnie przekształcić nasz szkic danego projektu, np. rozmieszczenia mebli w pomieszczeniu biura, w przejrzyście i dobrze się prezentujący projekt wnętrza.

Aplikacja jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem operacyjnym iOS oraz Android. Możemy pobrać ją z dedykowanych im sklepów na darmowy 7-dniowy okres próbny, ale i uzyskać dostęp do bezpłatnego planu.

Replika

To narzędzie dla niektórych może być creepy ze względu na to, do jakich celów służy. Od lat ogromną popularnością na świecie cieszą się przeróżne portale randkowe, na których możemy poznać nowe osoby.

Jedni szukają w ten sposób swojej drugiej połówki na lat, niektórzy przelotnego związku, a jeszcze inni po prostu kogoś, by się nie czuć samotnym. Replika to forma towarzysza AI, który ma na wspierać w codziennym funkcjonowaniu, słuchać nas i odpowiadać.

Im więcej rozmawiamy za pośrednictwem tej aplikacji z chatbotem AI, bym więcej o nas wie, a przy okazji uczy się naszej natury, osobowości i charakteru, przez dzięki odpowiednim algorytmem sprawniej prowadzi z nami konwersację. To nie jest tylko chatbot, który z nami pisze niczym ktoś po drugiej stronie komunikatora. To w pełni zwizualizowany avatar, z którym możemy się połączyć nawet na rozmowę wideo!

To wszystko brzmi szalenie, ale prawda jest taka, że wielu ludzi na świecie zmaga się z codziennym poczuciem samotności lub skrajnym introwertyzmem, przez co nie potrafią się otworzyć na nową relację. W tym przypadku AI pomaga im właśnie tworzyć swego rodzaju wirtualną relację, w ramach której mogą trenować pewne formy komunikacji.

Najlepsze narzędzia AI na PC

Jasper

Jasper jest systemem, w którym sztuczna inteligencja jest w stanie w ciągu kilku sekund wygenerować dla nas dłuższy tekst, który zostanie wykorzystany do celów komercyjnych. Posiada aż 65 szablonów, które możemy wybrać, by lepiej określić charakter treści, jakich potrzebujemy.

Ogromnym atutem tego narzędzia jest to, że jest ono zintegrowane z takimi programami, jak DeepL (co umożliwia stworzenie tekstu także w języku obcym) oraz SurferSEO, dzięki czemu sztuczna inteligencja od razu optymalizuje treść pod aktualne trendy Google’a.

Midjourney

Do dziś najbardziej rozbudowany i efektywny generator obrazków AI. Dostęp do niego otrzymujemy za pośrednictwem specjalnego kanału na Discordzie, a możliwość korzystania z jego funkcji jest płatna, bez żadnego darmowego planu na dany okres.

Czy warto zapłacić za Midjourny? Tak, zdecydowanie. Nie bowiem stylu malarskiego czy formy graficznej, której ten generator AI by nie udźwignął. Wszystko czego potrzebujemy, by tworzyć z jego pomocą naprawdę piękne obrazy, to wpisywanie komend tekstowych i jak najdokładniejsze przelanie na ekran w słowach swojej wizji danego obrazu.

Sztuczna inteligencja po kilku sekundach “wypluwa” nam 4 opcje danej grafiki, z czego możemy z każdej generować kolejne pochodne wersje i je urozmaicać.

Jeżeli dany obrazek w 90% procentach spełnia nasze oczekiwania, ale zawiera jakiś mankament, który chcielibyśmy zmodyfikować lub po prostu się go pozbyć, to wystarczy zaznaczyć go na ekranie, a chatbot po chwili odeśle nam kolejną wersję po zmianach.

Możemy w polu tekstowym do wpisywania promptów wkleić także link do adresu danego obrazka z sieci, co ma stanowić “inspirację” dla AI, jak ma wyglądać stworzona przez nią grafika. Tym sposobem możemy chociażby otrzymać cyfrowe zdjęcie z wygenerowaną naszą postacią w różnych stylistykach (np. jako piłkarza na boisku).

HeyGen

Ten program jest kolejnym przełomem w kwestii generowania cyfrowych treści wizualnych przy pomocy sztucznej inteligencji. W tym przypadku mamy od czynienia z generatorem wideo, który może okazać się bardzo przydatny dla twórców tego contentu na takie platformy, jak YouTube, TikTok czy Instagram.

HeyGen zawiera sporo naprawdę przydatnych funkcji, które sprawią, że proces twórczy w przypadku nagrywania lub postprodukcji będzie o wiele prostszy i przyjemniejszy. Wszystko za sprawą naszych avatarów, które możemy stworzyć na podstawie wgranego nagrania wideo z naszą sylwetką oraz głosem. Ten natomiast będzie w stanie potem poprawiać nasze błędy, jakie się pojawiły w trakcie nagrania lub po prostu w całości będzie za nas “odwalać całą robotę”.

Jedna z funkcji, która pozwala twórcom wideo dotrzeć ze swoim contentem do bardzo szerokiej grupy odbiorców, to opcja klonowania głosu. Dzięki temu AI będzie w stanie w moment poprawić ścieżkę nagranego przez nas dźwięku, jeśli np. w trakcie mówienia do mikrofonu/kamery popełnimy jakiś błąd językowy, przejęzyczymy się itp.

Co więcej, z HeyGen nagranie z naszym głosem może perfekcyjnie wybrzmieć w aż 50 różnych wariantach językowych!

Prezo AI

Ta aplikacja jest jest natomiast odpowiedzią na brak chęci do tworzenia prezentacji na potrzeby zawodowe czy edukacyjne.

Prezo AI to aplikacja, która w ciągu kilku sekund od wpisania w odpowiedniej rubryce polecenia dot. tego, jakiej prezentacji potrzebujemy, wygeneruje nam slajdy zawierające nagłówki, materiały tekstowe oraz graficzne!

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że program ten tworzy samodzielnie materiały graficzne na potrzeby naszej prezentacji. Dodatkowe atuty to opcje wizualizacji naszych slajdów i animacji, które sprawią, że prezentowana na nich treść będzie tworzyć “efekt WOW”.

Webflow

Działający w chmurze program do tworzenia naprawdę profesjonalnie wyglądający stron www. Dzisiaj sztuczna inteligencja w naprawdę krótkim czasie pozwala nam postawić od zera website naszego projektu na danym serwerze, który będzie jego wizytówką.

Jakie rozwiązania możemy zyskać dzięki Webflow? Między innymi pakiet narzędzi do zarządzania treścią (CMS), ale także i możliwość optymalizowania ich pod wyszukiwanie w sieci, czyli znane nam wszystkim SEO.

Nie potrzebujemy już umiejętności pisania kodów, by tworzyć naprawdę zadowalająco działające strony internetowe. Sztuczna inteligencja pomoże nam stworzyć platformę e-commerce do handlu różnymi produktami, a także pozwoli zintegrować ją z różnymi systemami płatniczymi.

W przypadku Webflow możemy tworzyć wizualizacje naszej strony w taki sposób, jakbyśmy kleili prezentację na potrzeby danego projektu na studia czy do pracy. Jak wiadomo, klient często “kupuje oczami”, tak więc branding naszej strony również możemy sprawnie i łatwo stworzyć przy pomocy AI.

Najlepsze narzędzia AI. TOP 10 aplikacji ze sztuczną inteligencją – Podsumowanie

Jak widzicie, sztuczna inteligencja pozwala nam dziś na znaczną optymalizację naszych codziennych działań pod kątem oszczędności czasu, zwiększania ich efektywności. AI może dostarczyć nam wielu praktycznych rozwiązań, które eliminują potrzebę korzystania z pomocy trzeciej strony w postaci grafika/ programisty/ montażysty.

Wystarczy nam dobry pomysł, znajomość zasad obsługi danego narzędzia AI, by tworzyć naprawdę niesamowite rzeczy na wielu płaszczyznach.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner