Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstała specjalna platforma mająca wspomagać osoby dotknięte wypaleniem zawodowym. Pomoże ona również pracodawcom chcącym wprowadzić działania mające pomóc pracownikom.

Naukowcy w Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli platformę mającą pomóc w walce z wypaleniem zawodowym. StrongUJ, bo właśnie tak nazywa się to dzieło, było tworzone przez kilka lat. Platforma opiera się na wynikach własnych badań. Wykazały one, że u osób dotkniętych wypaleniem zawodowym dochodzi do deficytów poznawczych. Kierownictwo nad projektem sprawowały dr hab. Krystyna Golonka prof. UJ oraz dr Bożena Gulla z Instytutu Psychologii Stosowanej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

Trzy filary

Platforma składa się z trzech filarów:

  • Moduł I: Diagnoza
  • Moduł II: Rozwój
  • Moduł III: Wsparcie

Należy też zaznaczyć, że moduł pierwszy oraz drugi dzielą się na łącznie 13 działów takich jak “Twoje samopoczucie”, “Trening poznawczy”, “Stres” czy “Optymizm”. Moduł dotyczący diagnozy został stworzony na bazie wyników prac badawczych, narzędzi diagnostycznych do badania zdrowia psychicznego oraz aktualnej wiedzy. Moduł, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam zdiagnozować naszą dolegliwość na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie.

W drugim modelu można odnaleźć materiały wsparcia zawierające m.in. ćwiczenia oraz zadania. Trzeci moduł służy natomiast jako pomoc w kontakcie ze specjalistami od problemów zawodowych.

Skorzystać mogą też pracodawcy

Projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego nie powstał jednak wyłącznie z myślą o pracownikach. Bardzo duże znaczenie w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu oraz pomocy osobom nim dotkniętym ma świadomość pracodawców. Platforma pomoże zainteresowanym pracodawcom we wprowadzaniu działań pomagającym pracownikom.

Baner zgody na pliki cookie od Real Cookie Banner